Kriticky ohrožené velryby severního Pacifiku druhu Eubaleana japonica, známé také jako North Pacific right whale jsou lovci velmi oblíbené. Doslova byly proto titulovány jako „správné“ velryby k zabití. Počátkem 20. let minulého století, byly velryby severního Pacifiku téměř smazány z povrchu země. Dnes jsou spolu se severoatlantickým druhem nejvíce ohroženými velrybami na světě.
Problémem vysoké úmrtnosti velryb není jen rybolov, ale i další faktory. Například ropná skvrna Deepwater Horizon v Mexickém zálivu zasáhla v roce 2010 více než 14 druhů velryb a delfínů a zabila přes 5000 těchto majestátních tvorů.
Život velryb ovšem znesnadňuje řada dalších vlivů. Na vině je hluk lodní dopravy a těžby ropy či plynu, které narušují komunikaci a zvyšují stres. V ohrožení je pak imunitní systém, schopnost nalézt potravu a především reprodukce.
V oceánu dnes nalezneme na 30 posledních žijících velryb rodu Eubaleana japonica. Najít vhodného partnera je pak v oceánu pro velrybu asi tak snadné, jako získat pronájem pražského bytu pod dvacet tisíc korun. Hlavním problémem omezené komunikace je totiž velrybí píseň, zvuky, které se nesou na kilometry daleko. „Velrybí píseň“, tedy komunikační mechanismus, kterým se velryby opačného pohlaví sbližují zachytil letos v červnu výzkumný tým Marine Mammal Laboratory v Seattlu. Tuto velrybí „pecku“ si můžete poslechnout na níže přiložené nahrávce, kterou se Americké národní námořní rybářské službě poprvé v historii podařilo získat.
Jak tedy těmto oceánským sirotkům pomoci? Na souši zřídil člověk nespočet přírodních rezervací, tak proč ty samé nevytvořit na moři? Koneckonců, žijeme na modré planetě a přestože 70% procent zemského povrchu tvoří voda, pouhých 5% její plochy je chráněno před negativním vlivem lidské činnosti.
Na ochranu ohrožených druhů byl v roce 2003 vytvořen zákon zvaný SARA, vyvinutý kanadskou vládou. Ten má sloužit jako klíčový legislativní prvek ke společnému úsilí chránit a zachovat ohrožené druhy v Kanadě.
Obyčejný člověk může ochranu kytovců podpořit například skrze organizaci Whale and Dolphin Conservation (WDC), která má díky svým podporovatelům na pažbě úspěchů například vytvoření největší mořské chráněné oblasti na světě v Rossově moři, pokrývající téměř milion čtverečních mil.
Zdroj: WDC, NCBI, Government of Canada
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme.


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze