Tým vědců z Brownovy univerzity se inspirovali zvláštním systémem zraku hřebenatek. Jejich zrakový orgán se skládá z malých, modrých teček. Světlo do těchto primitivních očí mořských mlžů prochází přes zakřivenou čočku a sítnici, za kterou se nachází zakřivené zrcadlo. Světlo se od zrcadla odrazí zpět do fotoreceptorů na sítnici, kde se vytváří obraz.
O tomto zrakovém systému četl molekulární biolog Fabian Voigt, který je již od mládí amatérským astronomem. Uvědomil si, že funguje na podobném principu jako typ teleskopu zvaný Schmidtův teleskop využívaných v astronomii. Jedním z nejznámějších zařízení tohoto typu byl Keplerův teleskop – objevitel mnoha exoplanet, který svou misi úspěšně plnil až do roku 2018. Voigta napadlo, že by mohlo být možné stejnou sestavu přetvořit z nástroje k pozorování vzdálených planet na nástroj pro pozorování mikroskopických objektů.
Společně se svými kolegy použil jako zdroj světla lasery, zmenšil zrcadlo a naplnil prostor mezi zrcadlem a detektorem tekutinou, aby omezil rozptyl světla. Tento nový mikroskop představuje relativně levnou a snadnou metodu, jak pozorovat jakýkoli objekt, obzvláště orgány nebo celé organismy, které neobsahují pigment, nebo jim byl uměle odstraněn. Schmidtův mikroskop, jak ho pojmenovali podle designéra teleskopu, byl otestován na pulci, myším a lidském mozku a kuřecím embryu. Výsledný zvětšený obraz dosahoval, podle článku otištěném v Nature Biotechnology (https://www.nature.com/articles/s41587-023-01717-8), stejné kvality, jako při použití násobně dražších a složitějších optických mikroskopů.

Tento design by mohl obzvláště pomoci při výzkumu axonů, které na délku měří desítky milimetrů, ale jsou pouze několik nanometrů široké. Mapování celých mozků je proto technicky velmi náročná a nákladná práce. Nový mikroskopický systém nabízí flexibilní a levný způsob, jak mozek zmapovat.
Často řešíme problém, který už někdo vyřešil. Pokud se nebudeme omezovat pouze na prostředky existující v našem oboru, ale podíváme se i mimo něj, můžeme narazit na přístup, který nabízí přesně to, co potřebujeme. Nástroj pro molekulární biologii se již roky nacházel v astronomickém inženýrství, a ještě mnohem delší dobu na dně moří.
https://www.nature.com/articles/s41587-023-01717-8
Foto: Michael Schiffer, Unsplash
Více z biologie na CZECHSIGHT:





Vstup do diskuze