Světová zdravotnická organizace (WHO) přináší dobré zprávy. Podle jejího zdroje se aktuálně vyvíjí hned 70 vakcín proti koronaviru, a z toho tři jsou již klinicky testovány. Přípravy na vývoj a distribuci nového léku jsou tak v plném proudu.

Radost z této zprávy však nemají všichni – na scéně se znovu objevují odpůrci očkování a společně s nimi i diskuze o škodlivosti vakcín. Skepticismus rovněž vyjádřily i některé ze slavných osobností, a to včetně světové jedničky v tenisu, Novaka Djokovice, nebo britské rapperky M.I.A.. V loňském roce WHO identifikovala tuto „nedůvěru v očkování“ jako jednu z 10 největších zdravotních hrozeb.

Jak je to s přijetím vakcíny ve světě?

Skupina Vaccine Confidence Project nedávno zahájila osmnáctiměsíční studii, která měla za cíl změřit postoje k budoucí vakcíně. Ředitelka projektu Heidi Larson uvedla, že po analýze je zřejmé, že drtivá většina lidí chce vakcínu proti koronaviru co nejdříve.

I přes tento převažující názor však nelze opomíjet minoritu, která proti těmto vakcínám silně protestuje. Mezi země s největší nedůvěrou patří například Francie, kde až 33 % respondentů považuje očkování proti koronaviru za nebezpečné.

Světová zdravotnická organizace se proto obává, že tyto reakce by mohly výrazným způsobem narušit úspěšnost očkovacího programu. Aby pandemie mohla být jednou pro vždy zastavena, mělo by být očkováno 75-95 % populace, aby byla stabilně zajištěna imunita společnosti a zabránilo se dalšímu šíření.

Zdroj textu: Guardian

Zdroj obrázku: Unsplash


Více o koronaviru na CZECHSIGHT: