Solární zařízení, odsolovací mořskou vodu, by mohlo poskytnout více než 5,5 litru pitné vody na každý metr čtvereční za hodinu. Velmi levně a efektivně by tak mohlo zásobovat vyprahlé pobřežní oblasti. S technologií přicházejí čínští vědci z MIT, kteří svou práci publikovali v časopise Energy and Enviromental Science.
Ta využívá několika vrstev plochých solárních výparníků a kondenzátorů, které jsou svisle uspořádány a izolovány aerogelem. Jednotlivé části zařízení si předávají teplo, čímž je využito energie slunečního záření k odparu vody. V zásadě tak dochází ke klasické destilaci, která se používá například při výrobě lihovin.

V typických kondenzátorech je uvolněné teplo jednoduše ztraceno. V tomto vícevrstevném zařízení je však uvolněná energie využita další odpařovací vrstvou, recyklována a tím je dosaženo zvýšení celkové účinnosti produkce. "Díky tomuto vícestupňovému systému by tak mohlo být teoreticky dosaženo účinnosti až 800%," říká Lenan Zhang, jeden z autorů práce. Technologie byla otestována na střeše MIT, kde za hodinu vyprodukovala 5,75 litrů pitné vody na metr čtvereční sběrné plochy.
Je zajímavé, že je technologie vyrobena z relativně levných materiálů. Nejdražší částí prototypu je vrstva aerogelu jakožto izolátoru. Tým však zmiňuje i alternativní levnější izolátory, které by mohly být pro tento účel rovněž použity. Systém byl navržen tak, aby mohl plavat na vodní ploše a přímo zásobovat přilehlou domácnost. Postaven by mohl být přibližně za 100 dolarů.
Vědci z MIT nyní plánují další testování, která optimalizují použité materiály a jejich trvanlivost pro nasazení technologie v reálných podmínkách.
Zdroj: ScienceDaily


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze