Už v dětském věku většina z nás věděla, že když chytneme ještěrku za ocásek, tak se ho zbaví. Ocásek ji za nějakou dobu doroste. U obratlovců je známo, že právě ocas je jediným orgánem, který může být podobně odvržen. Procesu se říká autotomie a jiné části živočišného spektra nabízejí mnohem zajímavější příběhy.
Vědci nedávno objevili naprosto ojedinělý případ regenerační schopnosti u některých mořských plžů. Po dekapitaci dokáží znovu vytvořit zbytek svého těla.
Mechanismus ve své studii, publikované v Current Biology, popsala Sayaka Mitoh, která pracuje s japonskými mořskými slimáky. Tito zajímaví tvorové jsou známí především pro svůj nevšední vzhled a neobvyklé schopnosti. Jednou z nich je á částečné fotosyntéza.
Autotomie: Obranný mechanismus, který umožňuje ztrátu periferních částí těla v situacích ohrožujících život jedince.
Regenerace: Proces opravy poškozených tkání. Nahrazení ztracených tkání, orgánů nebo končetin.
Jak to tak u řady objevů bývá, i k tomuto došlo trochu náhodou. Jednoho dne si Sayaka Mitoh v laboratoři všimla, že si jeden slimák sám oddělil hlavu od těla. Podobně jako zmíněný jedinec se začali chovat i ostatní.
Nejextrémnější případ autotomie v živočišné říši
Vědci se proto rozhodli vyzkoušet regenerační schopnosti slimáků po zásahu z vnějšího prostředí. Šestnácti slimákům oddělili hlavu od těla. U tří z nich došlo k regeneraci a přežití. Jeden z nich své tělo obnovil dokonce dvakrát.
"Myslíme si, že jde o nejextrémnější případ autotomie, který byl dosud popsán," říká profesor Yoichi Yusa, který se rovněž podílel na studii.
Právě zmíněná schopnost fotosyntézy nejspíše pohání celý regenerační proces. Hlava slimáka se po nějakou dobu chová jako rostlina a získává energii a kyslík ze slunečního záření. Jedním z důvodů, proč k tak zásadní autotomii dochází, je nejspíš boj proti parazitům, kteří slimáky napadají.
Pro vědce jsou podobné objevy nesmírně důležité. "Poznání molekulárních mechanismů, které vedou k podobně rozsáhlé regeneraci, může pomoci odhalit, jakými dalšími způsoby jde opravit buněčná a tkáňová poškození," uzavírá profesor biologie z Ave Maria University Nicholas Curtis.
Zdroj: Current Biology; https://apnews.com/article/some-sea-slugs-grow-new-bodies-after-decapitation
Foto: Kris Mikael Krister, Unsplash
Podívejte se na další zajímavé úkazy přírody na CZECHSIGHT:
Napůl pavouk, napůl škorpion. Záhadná fosílie přináší unikátní objev.
Některé mořské organismy mohou žít z radioaktivity. Pomohly by při kolonizaci Marsu.
Co dělat, když nejsou opylovači? Rostlinám pomáhá kleistogamie.


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze