Nic na světě nedovede muže vyděsit tak, jako počínající plešatost. Postavit se ji na odpor se rozhodl výzkumný tým z University of Wisconsin-Madison, který vyvinul levnou technologii, stimulující růst vlasů. Říkáte si, že už máte podobných šarlatánských vynálezů plné zuby? Seznamte se s revoluční novinkou!
„Věřím, že jsme na cestě k velmi praktickému řešení,“ řekl o projektu Xudong Wang, profesor materiálového inženýrství na UW-Madison, který výsledky práce publikoval v časopise ACS Nano. Podle ní podporuje technologie růst vlasů za pomoci stimulace pokožky jemnými elektrickými impulsy o nízké frekvenci. Ty pak „spící“ vlasové váčky reaktivují k tvorbě vlasu.
Důležité je, že zařízení není schopno vytvořit nové vlasové váčky, nýbrž pouze restartovat existující, ovšem neaktivní biologické struktury, produkující vlasy. Znamená to, že by technologie mohla být úspěšná pouze ve stádiích časného plešatění, nikoli při pokročilé, nebo dlouhodobé ztrátě vlasů.
Zajímavé je také řešení nabíjení. Technologie je totiž poháněna denním pohybem svého nositele a nevyžaduje tak žádnou objemnou baterii, nebo složitou elektroniku. Díky tomu ji lze nosit skrytou pod běžnou pokrývkou hlavy. Malá zařízení, zvaná nanogenerátory pasivně shromažďují energii z každodenních pohybů a poté ji přenášejí pomocí nízkofrekvenčními elektrickými pulsy do kůže.
Profesor Wang zastává v oboru elektronických implantátů titul světového odborníka. V minulosti byl například průkopníkem elektrických obvazů, které stimulují hojení ran. Na své pažbě úspěchů má také elektrický implantát napomáhající hubnutí, který jemnými impulsy stimuluje žaludeční stěnu, díky čemuž se pacient cítí plný. Publikaci, která práci na tomto implantátu popisuje, si můžete přečíst pod odkazem níže.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6297229/
Technologie, stimulující růst vlasů svými impulsy neproniká dále za hranice pokožky a proto nezaznamenává žádné nepříjemné vedlejší účinky. Pokud by vás zajímalo ohledně vývoje této technologie více podrobností, přečtěte si kompletní studii, publikovanou v časopise ACS Nano.
https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsnano.9b03912
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme.
Zdroj: ScienceDaily, NCBI


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze