Je to vůbec poprvé, co byly pozorovány úpravy genetické informace mimo jádro živočišných buněk. Vědci tuto schopnost objevili u olihní, které dokáží systematicky měnit RNA svých nervových buněk. Schopné toho jsou nejen uvnitř jádra, ale i v axonu, dlouhém výběžku neuronu, zodpovědném za přenos elektrického signálu na další buňky.
Práce, vedená dvojicí Isabel C. Vallecillo-Viejo a Joshuou Rosenthalem na Marine Biological Laboratory v massachusettském Woods Hole, byla publikována tento týden v časopise Nucleic Acids Research. Již v roce 2015 Rosenthal a jeho tým odhalili, že olihně upravují v neuronech své messengerové RNA, tedy kopie DNA určené jako návod pro syntézu proteinů, aby tak "doladily" finální produkt podle svých potřeb.
"Mysleli jsme si však, že se veškeré úpravy RNA odehrávají pouze v jádrech. Tyto změněné molekuly pak byly exportovány do cytoplazmy buněk," říká Rosenthal. "Nyní však zjišťujeme, že nás olihně znovu překvapují a jsou schopny modifikovat RNA i na buněčné periferii. To znamená, že mohou měnit své proteiny tak, aby vyhovovaly konkrétním požadavkům buňky v určitých částech. To jim dává obrovskou volnost v přizpůsobování se vnějším podmínkám." Výzkumný tým rovněž prokázal, že jsou messengerové RNA editovány ve výběžcích neuronů (tzv. axonech) výrazně rychleji, než v jádře.
Protože u lidí znamenají nefunkční axony mnoho neurologických poruch, uvažují vědci o tom, že by tato metoda úpravy RNA mohla do budoucna znamenat významný terapeutický přínos.
Originální publikace: https://academic.oup.com/nar/advance-article/doi/10.1093/nar/gkaa172/5809668
Zdroj: ScienceDaily, zdroj titulní fotografie: Jakpost.travel


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze