19. listopadu 2020 bylo oznámeno přerušení provozu tohoto známého kolosu. Důvodem jsou veliká poškození radioteleskopu, která postupně vznikala od srpna letošního roku. Tehdy spadl na přijímací a vysílací kupoli masivní kabel, který byl součástí samotného přístroje. 8. listopadu poté při probíhající opravě spadl další z kabelů.

Hlavní kabel, jeden z originálních dílů instalovaných při stavbě observatoře, prasknul a způsobil ještě větší škody. Inženýři nedávno kabel kontrolovali, a přestože viděli, že se některé jeho vnější dráty roztrhly, považovali ho za dostatečně silný, aby vydržel. Příští rok měl být vyměněn.

Poškození přístroje a především jeho kupole je masivní natolik, že dovoluje inženýrům jen omezený pohyb po konstrukci, třeba i v rámci inspekce. I z tohoto důvodu bylo oznámeno pravděpodobné zrušení provozu jednoho z nejvěhlasnějších radioteleskopů, který kdy byly postaveny.

poškození věhlasného radioteleskopu (zdroj: článek)

Observatoř Arecibo se nachází na ostrově Portoriko, který je přidruženým státem USA. Průměr její kupole dosahuje neuvěřitelných 300 metrů. Byla dostavena v roce 1963 a během svého fungování objevila množství zajímavých vesmírných těles (například množství pulsarů). Byla také součástí programu SETI pro vyhledávání života mimo Sluneční soustavu. Vědečtí nadšenci tak doufají, že provozovatelé Národní vědecká nadace (NSF) a University of Central Florida své stanovisko přehodnotí.

Objevuje se také v několika počítačových hrách (například Battlefield 4) nebo v bondovce Zlaté oko (1995) s Piercem Brosnanem či mysteriózním a skvěle natočeném sci-fi filmu Kontakt (1997) s Jodie Foster.

Zdroj úvodního obrázku: all that's interesting
Zdroj: The Atlantic