Satelity nebudou omezeny množstvím paliva, se kterým byly na oběžnou dráhu Země vyslány, alespoň taková je vize společnosti Orbit Fab, která se chystá poskytnout systém palivových stanic přímo na oběžné dráze Země. Svou technologií už oslovila i Mezinárodní vesmírnou stanici.
Když Jeremy Schiel a Daniel Faber založili Orbit Fab, čerpali ze svých předešlých zkušeností z oblasti vesmírného inženýrství. Oba se v minulosti setkali ve společnosti Deep Space Industries, zaměřené na vyhledávání, těžbu a zpracovávání nerostných surovin přímo ve vesmíru. Během této práci si uvědomili, že nedostatek paliva značně omezuje možnosti těžebních, ale i průzkumných misí. V budoucnosti by to také mohlo mít vliv na možnosti komerčních letů. Právě za účelem najít řešení tohoto problému, založili v lednu roku 2018 nový startup.
Společnosti jako Blue Origin a SpaceX už několik let vyvíjejí technologie kosmických raket, které by mohli po vynesení nákladu na oběžnou dráhu zase bepečně přistát na Zemi. Takové technologie nesou značnou ekonomickou výhodu, jelikož se cena vzletu jednorázové kosmické rakety může vyšplhat na desítky milionů dolarů. Společnost Orbit Fab si položila otázku, proč by technologie na prodloužení životnosti neměly existovat i u satelitů, které je zvykem po dokončení mise nechat shořet v zemské atmosféře.
Nově vzniklá společnost Orbit Fab začala pracovat na vcelku přímočarém řešení - na oběžné dráze Země vytvořit infrastrukturu palivových stanic, které by satelitům mohly načerpat palivo kdykoliv a kdekoliv by bylo třeba. Tím by se jim značně prodloužila životnost a jejich správcům by byla poskytnuta větší flexibilita.

Méně než dva roky od svého založení se ambiciózní startup dočkal významného úspěchu. V červnu roku 2019 zvládl zkoušku svého přečerpávacího systému dodáním vody na Mezinárodní vesmírnou stanici. Orbit Fab se tak stala první soukromou agenturou, které se povedlo zásobovat Mezinárodní vesmírnou stanici vodou s využitím pouze vlastních čerpacích zařízení a procesů. Zároveň Orbit Fab využívá značně odlišný systém na čerpání paliva a tento pokus tak dokazuje, že společnosti, jako je americká NASA, dokážou spolupracovat se startupy za účelem zdokonalení svých systémů.
Společnost uznává, že její výrobek je napřed oproti svému trhu, hlavně vzhledem k tomu, že většina satelitů doposud není uzpůsobena k načerpání paliva. Zároveň ale poukazuje na to, že tímto způsobem bude možné podpořit důvěru v podobné systémy a přesvědčit správce satelitů, že potřebné technologie jsou dostupné.
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme.


Vstup do diskuze