OSIRIS-REx je sonda vyslaná agenturou NASA 8. září 2016. Jejím cílem byl asteroid Bennu, ze kterého byl naplánován odběr vzorků z jeho povrchu. V průběhu roku 2018 se dostala do své pracovní polohy 19 kilometrů nad povrchem vesmírného tělesa, ze které vstoupila do své další fáze.
V průběhu následujících let probíhal intenzivní výzkum povrchu asteroidu s cílem z něj odebrat vzorky hornin. Po mnohých testech systémů a zkušebních přiblížení nad povrch došlo k odběru vzorku horniny 20. října 2020. Kontakt při odběru na vybrané lokalitě „Nightingale“ trval pouze 5 vteřin.
Dne 10.5.2021 přišel čas nasměrovat sondu zpátky k Zemi. Zde by měla v roce 2023 odhodit ochranou kapsuli se vzorky hornin a pokračovat v dalších výzkumech Vesmíru. Ochranná kapsule by měla dopadnout 24. září 2023 na území státu Utah. Fáze opuštění asteroidu proběhla úspěšně a NASA tuto událost vysílala živě na svém Facebooku a YouTube.
Sonda OSIRIS-REx však není první lidský výtvor, který se kdy k Zemi navrátil se vzorky s povrchu asteroidů. Japonská vesmírná agentura JAXA v roce 2014 vyslala do kosmu sondu Hayabusa2, která sebrala vzorky z povrchu asteroidu Ryugu. Ta byla navíc vybavena 4 přistávacími moduly, které se díky nízké gravitaci mohly lehce pohybovat po povrchu asteroidu. Sonda sebraly vzorky z povrchu i pod povrchem (pomocí bombardování povrchu projektily a následnému sebrání prachu) a v pořádku se na Zem navrátila 5. prosince 2020.
Studium složení asteroidů může vědcům pomoci s pochopením vývoje celé naší sluneční soustavy.
Zdroj: NASA
Zdroj úvodního obrázku: NASA


Jan Geist
Narozen v Děčíně, studující v Praze paleontologii. Hraji na kytaru a krom pár písniček a básniček jsem nikdy nic pořádně nepsal, ač je plánů hodně. Nesnáším pseudoplatany a SUVčka.
sledovat :
Vstup do diskuze