Vakcína dokáže navodit imunitní odpověď obou hlavních částí lidského imunitního systému. Nejdříve po 14 dnech od aplikace vyvolá odpověď tzv. T-buněk, které napadají buňky nakažené virem. Po dalších 14 dnech aktivuje protilátkou odpověď. Ta dokáže neutralizovat virus, který následně nenapadá zdravé buňky.
Vědecký tým začal na vakcíně pracovat již v lednu roku 2020. Klinická fáze 1/2 odstartovala v dubnu. Během ní došlo k podání vakcíny nebo kontrolního placeba více než tisícovce dospělých dobrovolníků mezi 18 a 55 lety. U subjektů injikovaných vakcínou nebyly pozorovány žádné závažnější vedlejší efekty.
Pro další vývoj spolupracuje Oxford se světovou biofarmaceutickou společností AstraZeneca. To bude klíčové pro masovou výrobu a distribuci vakcíny. Pro urychlení výzkumu bylo doposud vyčerpáno 84 milionů liber ze státních rezerv.
"Jsme potěšeni výsledky fáze 1/2. Data ukazují, že vakcína (s prozatímním názvem AZD1222) dokáže produkovat dostatečné množství protilátek i T-buněk. Čeká nás ještě hodně práce, avšak doufáme, že vakcína projde všemi následnými testy a bude dostupná co možná největšímu počtu lidí," řekl Mene Pangalos, viceprezident biofarmaceutického výzkumu v AstraZeneca.
Oxford i AstraZeneca v současnosti spolupracují s dalšími partnery po celém světě. Spolupráce umožňuje klinické testování vysokého vzorku lidí ve fázi 3. Díky tomu mohou získat data i ze zemí jako je Brazílie nebo Jihoafrická republika. AstraZeneca je navíc zavázána vytvořit širokou a spravedlivou dostupnost vakcíny a dokázat tím její úspěšnost. S pomocí Velké Británie, USA, evropskou Inclusive Vaccines Alliance (IVA), Coalition for Epidemic Preparedness (CEPI), Gavi the Vaccine Alliance a Serum Institute of India by měla být zajištěna dodávka 2 miliard dávek.
"Spojené království může být hrdé na to jaké štěstí má v podobě tak výkonného pracoviště, které je zároveň podpořeno silnou globální společností. Celá spolupráce postupuje ohromnou rychlostí a ukazuje efektivitu i bezpečnost vakcíny," dodala na závěr Kate Bingham, předsedkyně britské zvláštní komise pro vývoj vakcíny.
Zdroj: https://www.ox.ac.uk/news
Foto: Retha Ferguson, Pexels


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze