Protocodium sinense je první a nejstarší druh zelené řasy pocházející z nejstaršího období proterozoika zvaného ediakar (před 635-539 miliony let), který byl zachován ve třech rozměrech. To paleontologům umožňuje prozkoumat její vnitřní strukturu s nebývalou přesností.
Objev byl publikován v odborném časopisu BMC Biology.
„Protocodium sinense patří ke známé linii zelených řas a má překvapivě moderní architekturu, což ukazuje, že tyto řasy byly již před koncem ediakarského období dobře diverzifikovány,“ říká Dr. Cédric Aria, výzkumník z University of Toronto and Royal Ontario Museum.
„Její objev se dotýká původu celé rostlinné říše a dává „známé“ jméno organismům, které před více než půl miliardou let předcházely kambrické explozi, kdy se na planetě objevily první moderní ekosystémy.“
Mikrofosílie Protocodium sinense byly nalezeny v geologické formaci Dengying v jižní provincii Shaanxi v Číně.
Vzorky si lze představit jako malé kuličky o průměru asi 0,5 mm (velikost srovnatelná s většími zrnky pylu), které jsou pokryté množstvím menších polosfér.

Cédric Aria společně se svými kolegy provedl podrobnou analýzu 3D struktury nalezené řasy a odhalil, že klenutý povrch je součástí jediné komplexní buňky, která obsahuje tenká vlákna zvaná sifony. Tato morfologie je typická pro určité moderní jednobuněčné mnohojaderné mořské řasy.
Pomineme-li menší velikost, Protocodium sinense se zdá překvapivě identické s moderní zelenou řasou zvanou Codium, která se vyskytuje v mnoha mořích po celém světě.
Některé druhy těchto mořských řas jsou notoricky invazivní – příkladem může být Codium fragile subspecies tomentosoides. Tento druh se šíří spolu s komerčně chovanými měkkýši.

Z evolučního hlediska sdílejí suchozemské rostliny a zelené řasy, jako je starověké Protocodium sinense, společného předka, o kterém se předpokládalo, že je starý asi miliardu až miliardu a půl let. Nynější objev však naznačuje, že společný předek bude pravděpodobně mnohem starší., ale nyní je pravděpodobně starší – zařazení Protocodium sinensedo evoluční blízkosti moderních skupin rostlin posouvá rostlinného prapředka v čase mnohem dále.
„Je velmi výmluvné, že takový organismus zůstal prakticky nezměněn po dobu nejméně 541 milionů let,“ podotýká Dr. Aria. „V ediakaru ho evoluce dohnala ke stabilní adaptivní zóně, a protože ta se zdá relativně úspěšná, už v ní zůstal, a za tak dlouhý časový úsek se změnil jen málo.“
„Úspěšnost tohoto typu řasy dokládá již zmíněný evolučně blízký druh Codium, který se úspěšně šíří a válcuje jiné druhy mořských řas.“
Originální publikace: BMC Biology (impact factor: 7.4)
Zdroj: Sci-News
Zdroj titulního obrázku: Alexander Schimmeck, Unsplash
Více z paleontologie na CZECHSIGHT:






Michaela Novotná
V rámci svého doktorského studia mikrobiologie na Univerzitě Karlově se zabývá antibiotickou rezistencí u stafylokoků. Pokud není zrovna v laborce, vydává se do přírody nebo si přečte dobrou knížku.
Vstup do diskuze