Zrušení hotovosti s sebou nese potlačení nelegální činnosti, korupce, daňových úniků a černé ekonomiky. Přechod k bezhotovostní společnosti ale přináší i mnohá úskalí.
Zkuste se zamyslet, jak často jste za poslední měsíc potřebovali najít bankomat k výběru hotovosti. Pokud žijete ve větším městě, pravděpodobně dojdete ke zjištění, že v každodenním životě potřebujete hotovost stále méně častěji. Placení kartou, mobilním telefonem, nebo hodinkami je tak pohodlné. Můžete mít po ruce všechny vaše finanční prostředky, aniž byste se museli bát, že vám je někdo ukradne. Vaše peněženka již nepraská ve švech kvůli přebytku vrácených mincí.
Bezhotovostní placení přináší i spoustu globálních výhod. Obchodníci ušetří spoustu nákladů, pokud nemusí skladovat a převážet hotovost. Bezhotovostní platby zároveň výrazně snižují možnost daňových úniků a jiné nelegální činnosti. Pokud státy přejdou čistě na virtuální peníze, bude mnohem složitější uchýlit se ke korupci, nebo například provozovat nelegální prostituci. Mnohé státy tak postupně plánují přejít na zcela bezhotovostní systém. Příkladem může být například Švédsko, které by mohlo být zcela bezhotovostní do roku 2023. Již nyní si můžete koupit lístek na autobus pouze pomocí elektronické platby. Stejně tak tomu je například v Londýně. Indie považuje postupné omezování hotovosti za nejlepší cestu boje s černým obchodem.
Pojďme se ale podívat na úskalí, která omezování hotovosti přináší. Například v Indii trpí mnozí menší prodejci tím, že zavedení karetních technologií je pro ně příliš nákladné a složité. Stále více zákazníků ale preferuje platbu kartou a nemá u sebe hotovost. Ve Švédsku se vědci shodují, že přechod veřejných služeb na výhradně elektronické platby vedl k tomu, že mnozí senioři přestali tyto služby využívat. Musíme si uvědomit, že velká část populace například nikdy nevyužila elektronické bankovnictví (jde především o starší lidi, ale také o nízkopříjmové skupiny). Pro tyto obyvatele může být přechod na moderní technologie extrémně komplikovaný a může tak dojít k jejich vyloučení z užívání služeb. Někteří sociologové se obávají dokonce úplné izolace jistých skupin nebo oblastí od zbytku společnosti. Takové skupiny by pak využívaly hotovost k platbám mezi sebou, zatímco zbytek společnosti by stál pouze na elektronických platbách.
Ve Švédsku mnohé obchody a restaurace přijímají již pouze karty nebo dokonce jen platby v rámci rozšířeného platebního systému Swish. Pokud pobýváte v zemi dočasně, může se stát, že vaše zahraniční karta nebude přijata a švédský účet si nezaložíte bez trvalého bydliště. Nehrozí tak vyloučení pouze nízkopříjmových skupin nebo postarších obyvatel. Kromě sociálního vyloučení přináší bezhotovostní ekonomika další potenciální problém. Tím je úplná závislost na internetu a technologiích ale také zvýšené riziko kyberútoků. Bude tedy velkou výzvou pro jednotlivé systémy zaručit dostatečnou bezpečnost, a to jak před útoky na jednotlivé uživatele, tak před pokusy o napadení celého systému.
Jak je vidět, přechod na bezhotovostní ekonomiku může přinést spoustu výhod pro společnost. Nese s sebou ale také spoustu rizik, které musejí být brány v potaz. Zároveň v tomto případě bude pravděpodobně platit, že pomalý přechod je lepší než rychlý přechod, při kterém se mnozí obyvatelé nestačí přizpůsobit. Zajímavé bude sledovat i vývoj v České republice, kde tvoří pořád šedá ekonomika velkou část ekonomické aktivity.
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Děkujeme.


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze