Měli jste dojem, že si svět začíná uvědomovat problematiku klimatické změny a že jednotlivé státy, byť pomalu, začínají snižovat svoji ekologickou zátěž? Tak to jste bohužel na omylu.
Capgemini 2019 World Energy Markets Observatory zpráva (k dispozici zde) analyzuje data za rok 2018 a počátek roku 2019 a upozorňuje, že celosvětové emise uhlíku v loňském roce vzrostly o 2%. Přitom situace se mohla zdát mnohem optimističtější v letech 2014 až 2016, kdy se dařilo držet emise na konstantní úrovni. Rok 2017 znamenal již nárůst o 1,6%. Jako svět jsme tak stále na míle daleko od cílů Pařížské dohody, podepsané 125 státy v roce 2015. Připomeňme, že dodržování dohody by nám mělo zajistit udržení oteplení pod 2°C do roku 2050.
Evropská unie přitom tvoří výjimku, protože je schopná držet své emise v podstatě na stálé úrovni. Ani tento fakt však nebudí příliš optimismu, když přihlédneme k tomu, že v předchozím desetiletí se dařilo emise v EU značně snižovat. Důležité je si také uvědomit, že Evropa má relativně malý podíl na celkových emisích, takže její "dobré" výsledky celosvětovému problému nedokážou zabránit. Největší podíl na nárůstu má Čína (meziroční růst o 2,3%), Spojené státy americké (+3,4%) a Indie (+6,3%). Čína stále platí za největšího producenta celkového množství emisí (přibližně dvakrát více emisí než USA), nicméně v přepočtu na obyvatele jsou na tom Spojené státy dvakrát hůře.
Největší podíl na uhlíkových emisích má typicky spotřeba energií (v Evropě produkuje 80% uhlíkových emisí) a ta rostla v loňském roce celosvětově o 2,3%. V Číně to pak bylo o 3,5%, v USA o 3,7% (po několika letech poklesu) a v Indii o 4%. Pozadu s nárůstem využívané energie nezůstává ani mnoho rozvojových zemích, kde způsobuje problém i hojné využívání uhelných elektráren. Zpráva nicméně přináší i pozitiva. V loňském roce totiž rostlo využití obnovitelných zdrojů energie o 14,5%, přičemž zároveň klesaly náklady na výrobu této energie.
Líbil se Vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Nebo nás podpořte přímo na Patreonu. Děkujeme.
Foto: Bedrijfsfotograaf Fredography


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze