Pavouk druhu Deinopis spinosa je mezi zoology přezdíván jako "pavouk s obří hlavou". Jeho speciální schopností je lov pomocí sluchu. "Většina pavouků k tomu používá specializované orgány na nohou," říká ekolog Jay Stafstorm z Cornellovy univerzity. Naráží na tzv. sensillum, uvnitř kterého se nachází dva až tři senzorické neurony. S jeho pomocí dovede vnímat zvuky například čeleď skákavkovitých, která tímto způsobem dovede reagovat na nízké frekvence. Podle Stafstorma však dokáží zachytit i poměrně vysoké, což vyvolává řadu otázek.
Stafstorm a jeho kolegové podnikli experiment, při kterém vložili do mozků 13 pavouků tohoto druhu mikroelektrody. Poté jim přehrávali tóny o různých frekvencích a sledovali aktivitu jejich sluchových buněk. Odhalili, že jsou schopni zaznamenávat zvuky o frekvencích v rozmezí 100 až 10 000 Hz.
Ekology zajímalo, jak pavouci na zvuky reagují ve volné přírodě. Vzali proto reproduktor do floridského Gainesville a otestovali 25 lovců, kteří číhali na svou kořist po tmě. 13 z nich zachytilo frekvence o 150, 400 nebo 750 Hz. Důležité však bylo, že všichni zareagovali stejně - zpětným útočným skokem, při kterém jako rybáři mrštili po své kořisti pavučinu. Můžete se o tom na vlastní oči přesvědčit na videu níže.
Zatímco na nízké frekvence pavouci odpovídali útočným skokem, vyšší frekvence je k tomu nepodnítily. Vzhledem ke zjištění, že je pavouci zachytit dovedou, vědci přemýšleli, na co je vlastně upozorňují. Předpokládají, že by vysoké frekvence mohly pavouky varovat před blížícím se predátorem, nebo řadou dalších faktorů. Tato hypotéza je podložena faktem, že zvuky o vyšších frekvencích vydávají například ptáci.
Originální publikace: https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(20)31418-4?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0960982220314184%3Fshowall%3Dtrue
Zdroj: Science News, zdroj titulní fotografie: Filipe Resmini, Unsplash


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze