Členové amerického Kongresu včera nepříjemně zpovídali zástupce NASA ve věci jejich selhání dodat detailní plán návratu na povrch měsíce do pěti let. Diskutovaný plán měl být připraven v půlce dubna, ale podle NASA je k jeho dokončení potřeba ještě minimálně několik týdnů práce.
Koncem března tohoto roku vyzval viceprezident USA Mike Pence agenturu NASA k návratu na měsíc do roku 2024, a to konkrétně ve svém projevu v rámci setkání americké národní rady pro vesmír. Jeho projev znamenal značně razantní změnu termínů pro NASA, která do té doby plánovala následující přistání na měsíci až na rok 2028. Pence však řekl, že NASA již připravovala plán na urychlení plánovaných přistání, se kterým byl seznámen pár minut před svým proslovem.
Dnes je to víc než tři týdny od slibovaného termínu dodání upraveného plánu a členové příslušných výborů dávají hlasitě najevo svou frustraci. "Chybějící dokumentace k plánování rozhodně není cestou, jak vést program vesmírného průzkumu, " řekla zastupitelka Kendra Horn během včerejšího zasedání. Zároveň podotkla, že NASA těžko vytvoří návrh rozpočtu ke schválení Kongresu, pokud urychleně nedokončí plánování návratu lidské posádky na měsíc.
William Gerstenmaier, expert na lidské objevování vesmíru v rámci NASA, obhajoval situaci s tím, že zadání je příliš komplexní na to, aby mohl být výstup dodán v původně navrženém termínu. Následně dodal, že řešený dodatek musí být posvěcen i Bílým domem a to samo o sobě zabere nějaký čas. Podle jeho slov je vše téměř před dokončením a očekává se dodání v horizontu dvou až tří týdnů.
Administrátor NASA Jim Bridenstine sdělil v rámci zasedání Senátu USA, že program návratu na měsích nepřesáhne extra výdaje 8 mld. amerických dolarů ročně, jak mylně udávaly některé odhady. Na navazující otázku týkající se konkrétních celkových nákladů na měsíční mise však zástupci NASA nedokázali odpovědět s tím, že je příliš brzy odhadovat celkovou sumu a s uznáním, že se pro vesmírnou agenturu jedná skutečně o náročnou výzvu.
Ačkoli konkrétní plán není na světě, očekává se, že celý průběh misí bude téměř identický s původními plány pro rok 2028, akorát půjde po značně zrychlené časové ose. NASA doufá ve vytvoření vesmírné stanice Gateway na orbitu měsíce, která bude fungovat jako vstupní brána pro sestup na povrch našeho nejbližšího vesmírného souseda. NASA rovněž vytváří obří raketu, která donese do vesmíru kapsli s názvem Orion, která přepraví astronauty do stanice Gateway. Samozřejmě aby celý proces fungoval, je rovněž potřeba vytvořit nové přistávací moduly, které přepraví posádku z vesmírné stanice na povrch měsíce.
Ačkoli nějaké obrysy navázání NASA na 50 let staré úspěchy se rýsují, není vůbec jasné, jakým způsobem se bude celá věc ubírat. Bílý dům dal sice jasnou instrukci dostat se zpět na měsíc do pěti let, nicméně zjevně nevzal v potaz celkovou připravenost dotčených aparátů včetně samotného rozpočtu a technické stránky věci. NASA v tento okamžik tedy nemá ani schválený rozpočet, ani konkrétní plán a v neposlední řadě ani žádný vesmírný oblek, ve kterém by se dalo podniknout úspěsné EVA (extravehicular activity - volný výstup) na povrch měsíce. Podle slov Kendry Horn tedy NASA momentálně letí v podstatě naslepo.


Patrik Malios
Technologický nadšenec, zakladatel a šéfredaktor CZECHSIGHT.CZ, entuziastický startupista a pískomil.
sledovat :
Vstup do diskuze