Hybrid mezi elektrárnami - tak by se dal nazvat německý projekt, který přišel s konceptem, který kombinuje solární panely, vodní i větrné turbíny dohromady. Podle společnosti Sinn Power, která plovoucí elektrárny zkonstruovala, by tato alternativa dodávat energii lidem, žijícím v blízkosti oceánského pobřeží.

Zdroj: Sinn Power

Celá elektrárna je soustavou několika vzájemně propojených plováků, disponujících turbínami, které reagují na vlnobití. Aby nedocházelo k přílišnému pohybu elektrárny, je rovněž schopna díky plovákům při vlnobití pružit. Plováky tak spolu se spojovací konstrukcí tvoří jakousi plochu, která je kompletně zastřešena solárními panely. Každý z plováků je rovněž vybaven větrnými turbínami o výkonu 6 kWp, které podporují celkový energetický zisk. Sinn Power si slibuje, že by jejich hybridní elektrárna mohla dobře posloužit například pro ostrovní letoviska.

Zdroj: Sinn Power

Moře je ovšem velice divoký a nepředvídatelný obchodní partner. Asi si proto říkáte, zda takové podmínky plošina dlouhodobě vydrží. Tato otázka je pro inženýry ze Sinn Power samozřejmě největším oříškem a nelze s jistotou říct, že se na ně budeme moci v delším časovém horizontu spolehnout. Podle společnosti byly použity materiály vysoce odolné vůči slané vodě. To ovšem žádnou záruku nepřináší.

Zdroj: Sinn Power

Nelze však říct, že by němečtí vývojáři byli v této problematice nezkušenými zelenáči. Tímto problémem se zabývají již pět let a po celou dobu testují funkční prototypy. Ty jsou ovšem na rozdíl od konečného produktu není žádným plavcem a je pevně připevněn k betonové stěně. Pokud vás zajímá jak si v testech prototyp vede, můžete shlédnout níže přiložené video produkce Sinn Power.

V současné době německá společnost hledá partnera pro vývoj fotovoltaických technologií a další vývoj směřuje do řeckých moří.  

Zdroj: New Atlas, zdroj titulní fotografie: Gatis Marcinkevics, Unsplash