Doposud mohli elektromobiloví nadšenci v Česku využít 50 nabíjecích stojanů a nyní jich bylo prakticky najednou spuštěno dalších 26. Ke čtyřem lokalitám Tesla Supercharger ve Vystrkově u D1,  Vestci u Prahy, Olomouci a Brně, kde si mohou svůj elektromobil dobít majitelé modelů Tesly, se nyní přidaly tři další v Lovosicích, u Kamenného Újezdu nedaleko Českých Budějovic a Plzni. Dvě z nich dokonce nabídnou nejmodernější stojan Supercharger v3 s výkonem až 250 kW.

Majitelé modelů Tesly se mohou radovat

Všechny nové stanice využívají energii z obnovitelných zdrojů - v Plzni a u Budějovic se jedná o elektřinou z obnovitelných zdrojů nakoupenou na burze, zatímco v Lovosicích jsou stojany napojeny přímo na vodní elektrárnu Píšťany. V Lovosicích také byli první, kdo nahradil asfalt recyklovaným otevřeným povrchem, který umožňuje vsakování dešťových srážek a jedná se tak o nejzelenější hub na světě. Tento hub potěší také příznivce elektromobilů jiných značek, protože tam své čtyři stojany umístilo i Ionity, kde si může načerpat energii kdokoliv, nejen majitel jednoho ze čtyř modelů Tesly.

V Lovosicích se potkalo mnoho pozitivní energie, která společně vytvořila celosvětově nejzelenější dobíjecí hub. Stojany jsou napojeny přímo na vedení místní vodní elektrárny, která má dostatečný výkon pro pokryti odběru všech 16 stojanů a několika městských budov současně.
- Lukáš Halaš, ředitel Asociace pro elektromobilitu

Celý projekt dobíjecí stanice v Lovosicích, která je nyní největší v Česku, a nachází se tam 16 nabíjecích míst, se obešel bez dotací. Osazený dobíjecí výkon by v ideálních podmínkách dokázal ve špičce doplnit vozidlům téměř 15 000 km každou hodinu, což je pro srovnání zhruba stejný výkon, jako 75 běžných rychlodobíjecích stanic. Návratnost projektu iniciátoři RenoEnergie, Tesla, Ionity a město Lovosice očekávají mezi osmi až patnácti lety.

Ministerstvo dopravy chce do roku 2027 uvolnit šest miliard korun na výstavbu dobíjecích stanic pro elektromobily a podpořit tak rozmach elektromobility. Čerpat dotace v rámci programu OPD III. na nízkouhlíkové technologie mohou všechny podniky až do výše 50 % nákladů.


Zdroje:
http://www.hybrid.cz/v-lovosicich-roste-novy-nabijeci-hub-nejen-pro-elektromobily-tesla
https://fdrive.cz/clanky/pocet-ultrarychlych-stanic-v-cr-vzrostl-o-polovinu-ze-dne-na-den-hlavne-diky-tesle-7171

Obrázky:
Asociace pro elektromobilitu České republiky