Američtí vědci vyvinuli počítač, který k ukládání a zpracovávání informací využívá řetězce DNA. Co dokáže? Například spočítat druhou odmocninu z čísla 900.
Počítač aplikuje pro svou práci biologický proces, známý jako hybridizace. K tomu dochází v okamžiku, kdy se dva řetězce DNA spojí dohromady a vytvoří dvouřetězcovou strukturu. Specifické spojování jednotlivých úseků nukleových kyselin pak kóduje konkrétní číslo. Příslušná kombinace je zároveň propojena s fluorescenční molekulou, která spojením obou vláken dává pozorovateli signál ve formě záření. Vědci mohou hybridizaci samovolně řídit a skrze zářící roztok, ve kterém tato reakce probíhá získávat "výpočet".
"U počítače, založeného na kombinaci řetězců DNA, by mohly být v budoucnu vyvinuty mnohem složitější výpočetní obvody," říká Chunlei Guo z University of Rochester v New Yorku, který se svými kolegy biotechnologii vyvinul. "Přestože je výpočetní technika, založená na bázi DNA stále ještě v plenkách, představuje velký potenciál pro řešení problémů, se kterými si současné počítače na bázi křemíku neporadí," dodává Guo.
Chunlei Guo věří, že by biocomputing, tedy obor, zabývající se vývojem počítačů z biologických zdrojů, mohl v budoucnu současné počítače mnohonásobně překonat. Zajímá vás více podrobností ohledně studie? Přečtěte si původní článek, publikovaný na stránkách časopisu Small!
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/smll.201903489
Zdroj: Donna Luo, NewScientist


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze