Ve čtvrtek 18. února 2021 úspěšně přistála na povrchu Marsu sonda Perseverance americké vesmírné agentury NASA. Jedná se o deváté zařízení, které úspěšně na Marsu přistálo, a dosud největší a nejtěžší sondu která byla na povrch doručena.
Některé z minulých sond, které na Marsu úspěšně přistály, snímaly fotografické snímky z přistání. Nejznámější v tomto ohledu byla předchozí sonda Curiosity, která v průběhu přistání snímala „timelapse“ fotoaparátem namířeným směrem dolů. Sonda Perseverance je však první, která disponuje několika kamerami s vysokým rozlišením, které zaznamenaly celý průběh přistání z několika úhlů.
Kvůli objemu dat videa trvalo několik dnů, než se podařilo všechny záběry ze sondy stáhnout. Původně bylo plánováno zaznamenat spolu s videem i zvuk z přistání pomocí mikrofonu, který je na palubě sondy; bohužel kvůli závadě v průběhu přistání se zvuk zaznamenat nepodařilo. I přesto jsou záběry z přistání úchvatné:
O průběhu přistání, jeho jednotlivých fázích a důvodu, proč je přistání na Marsu neobyčejně obtížné, jsme psali minulý týden.
Nyní sonda Perseverance testuje své jednotlivé systémy a zkoumá, jestli je vše i po přistání v pořádku. Za několik dnů bude následovat první krátká cesta po povrchu Marsu, která otestuje pohybové a navigační schopnosti vozítka. Poté již Perseverance začne plnit své vědecké úkoly, z nichž ten hlavní je hledání známek minulého života na Marsu.
Zdroj a úvodní obrázek: NASA/JPL-Caltech


Vstup do diskuze