Skleníky i solární panely musí být stavěny v oblastech vystavené dostatku slunečního záření. Proč je ovšem nezkombinovat? Vědci z North Carolina State University vytvořili návrh skleníku, ve kterém jsou instalovány polopropustné organické solární panely, které zachycují světlo o vlnových délkách, které rostliny neabsorbují a pro svůj růst tudíž nevyužijí. Vytvořený model by tak ve vhodných podmínkách mohl produkovat dostatek energie na to, aby se skleník stal energeticky zcela soběstačným.
"Fotosyntéza dovede zachytit pouze určité vlnové délky světla. Cílem je vytvořit skleníky, které využijí i "přebytečné" záření a zároveň umožní průchod fotosyntetických vlnových délek," vysvětluje Brendan O'Connor, jeden z autorů studie. Panely jsou zároveň výbornými izolátory, které pomohou ve skleníku udržet správnou teplotu. Až doposud však nebylo jasné, kolik energie by skleník pomocí polopropustných organických solárních panelů zachytil.

Vědci proto vytvořili tři teoretické skleníky, které modelovaly pěstování rajčat v podmínkách Arizony, Severní Karolíny a Wisconsinu. Zjistili, že by rostliny takřka nebyly na fotosyntézou zpracovatelném světle okradeny a k tomu by bylo získáno pozoruhodné množství energie. Například ve slunné Arizoně by se skleník s instalovanými OSC mohl stát energeticky zcela neutrálním a rostlinám ubíral pouhých 10% potřebného světla. Dle slov výzkumného týmu by panely v těchto podmínkách neměly na rostlinnou produkci příliš velký dopad.
V Severní Karolíně panovala odlišná situace. Aby se polopropustný skleník stal energeticky soběstačným, musel by rostlinám odebírat až 20% fotosyntetického záření. Severně položený Wisconsin pak v energetické bilanci dopadl zcela nejhůře - rostliny by obral až o 50% dostupného světla, což by již na zemědělskou produkci mělo vliv obrovský. "Domníváme se, že dopad na rostlinný růst bude zanedbatelný," říká O'Connor, který pevně věří, že jeho skleník u zemědělců po finanční stránce uspěje.
Experiment však není ve svém oboru žádnou novinkou. Již v roce 2012 vyvinuli španělští vědci způsob, který využíval nadbytek slunečního záření pro generování energie během letní sezóny. Kompletní studii vědců z New Carolina University si můžete přečíst na stránkách časopisu Joule.
Zdroj: New Atlas, Joule

- TECHNOLOGIE
- ENERGIE
- SOLARNIENERGIE
- Technology
- ENERGY
- SOLARENERGY
- ZEMĚDĚLSTVÍ
- AGRICULTURE
- UDRŽITELNOST
- SUSTAINABILITY

Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze