Vědci z Tokyo University of Science identifikovali polyfenol obsažený v borůvkách, pterostilben, jako potenciálně účinný proti zánětlivým onemocněním. Terapeutické využití by bylo možné např. u zánětlivého onemocnění střev (IBD).
Studie, která vyšla v časopise FASEB Journal, poukazuje na schopnost pterostilbenu potlačit aktivaci dendritických buněk a podpořit regulační schopnost vývoje T buněk.
Pterostilben je ze stejné skupiny látek, jako jsou resveratrol a kurkumin. Obě jsou známé pro své zdraví prospěšné účinky zahrnující protinádorové a protizánětlivé působení.
Pacienti s IBD mají část gastrointestinálního traktu chronicky pokrytou vředy. Tvoří se kvůli chronickému zánětu způsobenému zvýšenou činností imunitního systému. V narušené odpovědi je zahrnuta i zvýšená produkce cytokinů. Ty jsou na začátku imunitní odpovědi produkovány dendritickými buňkami a aktivují T buňky. Díky tomu dochází k obranné odpovědi organismu.
"U použití pterostilbenu byl vysledován nejsilnější efekt na regulaci imunity oproti dalším polyfenolickým strukturám. Zjistili jsme, že pterostilben zvyšuje hladinu regulačních T buněk (Treg) a inhibuje proliferaci T buněk," píší autoři ve své studii.
"Zároveň dokáže potlačit funkci dendritických buněk pomocí pozastavení tvorby antigen-prezentujících molekul a cytokinů díky narušení vazebné schopnosti transkripčního faktoru PU.1."
Ve zkratce se tak dá říct, že pterostilben zamezuje přeměně T buněk na aktivní a zánět způsobující buňky Th1 a Th17. A T buňky se mohou měnit na regulační Treg. Díky tomu dochází k menší pravděpodobnosti chronického zánětu.
Zdroj: https://faseb.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1096/fj.202001502R
Foto: Mae Mu, Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze