NASA představila výsledky své poslední solární mise sondy Parker. Podle prvních informací se jedná o veliký informační pokrok, díky kterému se vědcům objasnily některé skryté skutečnosti. Nejzásadnější z nich je úplně nová představa o slunečném větru.
Zdrojem slunečného větru je korona. Ta není schopná udržet částice s velkou energií (elektrony, protony) a vypouští je ven. Podle nových informací dochází v rámci magnetického pole Slunce k různým přeskokům v jeho směru, a ty sluneční vítr ovlivňují až na úroveň orbity Merkuru. Tento pohyb je navíc mnohem silnější blíž Slunci, než se předpokládalo.
Sonda navíc zachytila malinké částice, které nikdy nedosáhnou úrovně Země nebo shluky s vysokým výskytem těžkých kovů. Zdá se, že obojí se vyskytuje mnohem častěji, než si vědci dosud mysleli. Některé "prachové" částice navíc dokáží urazit cestu dlouhou až 11 milionů kilometrů od Slunce, kde jsou poté přeměněny na plyn.
Díky sondě se dovídáme informace, které mohou převrátit myšlení v několika oblastech. Ať už se jedná o nové poznatky o slunečním větru a nebo o tom jak se chovají částice ve vesmírném prostoru. Můžeme získat informace např. o pravděpodobné době zániku Slunce. Další průlet sondy je naplánován na září roku 2020 a měl by být ještě blíže ke Slunci!


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze