Nejstarší sošky pochází z doby přibližně 30 000 let před dneškem. Díla jsou geograficky omezena především na území dnešní Evropy.
Moderní lidé přišli na území dnešní Evropy přibližně před 48 000 let v období teplého podnebí a všeobecného blahobytu. Stali se z nich lovci a sběrači, s širokým potravním záběrem se velice rychle rozšířili po celém území světadílu.
V následujících tisících let však udeřila na obyvatele Evropy klimatická krize spojená se snižováním teplot. Někteří pračlověci se přestěhovali do jiných teplejších krajů, jiný zahynuli umrznutím a poslední skupina domorodců se snažila novým podmínkám přizpůsobit.
A právě v tomto období přichází na scénu nejstarší známé a dochované sošky Venuší. Podle mezinárodního týmu vědců z několika institucí představovali ideál ženy pro přežití v chladných časech pravěku.
„Myslíme si, že tyto sošky zprostředkovávaly ideální proporce těla pro mladé ženy, zejména pro ty, které žily v blízkosti tehdejšího zalednění,“ řekl Richard Johnson, hlavní autor studie, který kromě toho, že je lékařem, má vysokoškolské vzdělání v antropologii. „Zjistili jsme, že proporce různých částí těla byly nejvýraznější, když ledovce postupovaly směrem na jih, zatímco obezita klesala, když se oteplilo podnebí a ledovce ustoupily.“
Obézní žena je i v dnešním světě ideální partnerkou pro početí dítěte. Její nadprůměrná postava má větší kapacity případné dítě uživit kojením a všeobecně snáze prožívají období těhotenství. Právě proto má většina sošek Venuší tak ladné a zaoblené křivky.
Článek byl vydán ve vědeckém časopise věnující se obezitě.
Zdroj: Science Daily
Zdroj úvodního obrázku: Věstonická Venuše, Moravské zemské muzeum


Jan Geist
Narozen v Děčíně, studující v Praze paleontologii. Hraji na kytaru a krom pár písniček a básniček jsem nikdy nic pořádně nepsal, ač je plánů hodně. Nesnáším pseudoplatany a SUVčka.
sledovat :
Vstup do diskuze