V roce 2018 WHO zaznamenala 228 milionů pacientů s nemocemi přenášenými komáry. Z nich zemřelo 405 tisíc. Nová studie publikována v časopise Nature Communicationspopisuje způsob, jak proti nim bojovat.
Vědecký tým objevil jednobuněčný mikrob, který se nachází přímo v komárech a nese název Microsporidia MB. Tento drobný organismus má schopnost zastavit přenos původce malárie, plasmodia.
Navíc to vypadá, že organismus sám neškodí komárům. Pokud by vědci dokázali zvýšit jeho rozšíření mezi komáry, pomohlo by to při zastavení šíření nemoci. "Pokud je mikrob, který brání šíření plasmodia dále neškodný, můžeme ho brát jako potenciální nástroj v boji proti malárii," potvrzuje výzkumný tým.
Nejedná se o první způsob zastavení přenosu některého patogenu pomocí mikrobu. Podobný způsob vědci použili při zastavení přenosu původce horečky Dengue pomocí bakterie wolbachia. "Microsporodia MB ma některé podobné charakteristiky, které půjdou využít podobným způsobem," říká mikrobiolog, Steven Sinkins.
Výzkum je zatím na svém začátku, avšak prvotní pozorování komárů z Keni, kde se vyskytuje i microsporidium MB, potvrdilo, že u nich původci malárie nejsou přítomni. K redukci přenosu došlo i ve chvíli, kdy vědci nechali komáry pít infikovanou krev.
Díky testování tým objevil, že některé populace mají až 9 % promořenosti mikrosporidiem. Vědci proto věří, že dalším testováním přijdou na efektivní způsob rozsáhlejšího rozšíření.
Zdroj: https://www.nature.com/articles/s41467-020-16121-y
Foto:


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze