Australská vědkyně, Emily Roycroft, se ve svém výzkumu rozhodla porovnat DNA některých vyhynulých australských živočichů, včetně myšky Gouldovy, s jejich žijícími příbuznými. Analýza odhalila, že tzv. djoongari (Pseudomys fieldi) žijící na ostrově ve Žraločí zátoce je ve skutečnosti myška Gouldova.
"Dobrou zprávou je, že jsme dostali druhou šanci se o myšku Gouldovu postarat a nedopustit její skutečné vyhynutí," řekl Kristofer Helgen z Australian Museum Research Institute. Důležitým objevem rovněž je, že genetická diverzita myšky Gouldovy a dalších vyhynulých příbuzných je poměrně vysoká.
Zmmíněný objev dokazuje velikost a stabilitu celkové populace myší již předtím, než vymizela z australské pevniny. Je tak pravděpodobné, že nedocházelo ke zmenšování jejich počtu již v době evropské kolonizace Austrálie. Ta je brána velmi negativně co se týče populace některých živočichů, jelikož zavlečené druhy (jako kočky a lišky) pro ně představovaly nepřirozené predátory.
"Myška Gouldova tedy dále přežívá na ostrovech v západní Austrálii, který je poměrně vzdálený od koček a lišek, které by ji mohly ohrozit. Vzhledem k tomu, že se na tyto ostrovy nikdy nedostaly, je pravděpodoné, že populaci myšky Gouldovy neohrozí ani v budoucnu," dodává Karl Vernes z University of New England v Austrálii.
Zdroj: PNAS
Foto: Unsplash


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze