Můj otec kdysi prohlásil: „Za svůj život jsem četl dvě skvělá sci-fi: Den Trifidů a svou diplomovou práci.“ Zdá se však, že máme na dosah ruky další výborný námět. Nebo snad dosažitelnou skutečnost? Idea přesunu těžkého průmyslu ze Země se zdá být stále méně nereálná. Materiální zisk z vesmírných těles by v budoucnu mohl být pro zabezpečení lidstva klíčový.
„Sluneční soustava může stát za miliardakrát silnějším průmyslem, než nabízí pozemský,“ říká Phil Metzger, planetární vědec z University of Central Florida. „Současná civilizační úroveň bude tento přesun zcela jistě vyžadovat.“
Metzger svými slovy naráží na fenomén snižování pozemských zdrojů a růstu počtu obyvatel. To z dlouhodobého hlediska logicky musí vyústit v problém. Objevují se však případy, které činí aktivní kroky k jeho řešení. Například firma Planetary Resources Inc. shromáždila desítky milionů dolarů na rozvoj asteroidových těžebních technologií. Z důvodu nedostatečných financí však musela odložit svou první misi průzkumu asteroidů na dobu neurčitou.
Generální ředitel Amazonu, Jeff Bezos je do projektu také zapálen (jak jinak). Pozitivně se na jeho adresu vyjádřil minulý měsíc v rámci představení lunárního přistávacího modulu své společnosti Blue Origin. „Že Zemi dojdou energetické zdroje je sice dlouhodobým, ale jistým problémem,“ prohlásil Bezos.
Dokonce i NASA se nedávno rozhodla investovat miliony dolarů do technologických konceptů, které by v budoucnu mohly za cílem těžby prozkoumat měsíční krátery a asteroidy.
Za řešením pro energeticky přetíženou planetu by však nemusely stát pouze fyzické zdroje. Například vesmírné solární elektrárny nesou potenciál prakticky neomezené energie a Čína již pracuje na jejich realizaci.
Úspěch zaznamenala také japonská kosmická společnost JAXA, která nedávno přistála se svou sondou Hayabusa2 na malém asteroidu za účelem odebírání vzorků.
Jsou to sice malé kroky k pravděpodobně daleké budoucnosti. Je však pozitivní vidět, že tyto kroky k těžebnímu využití sluneční soustavy pomalu kráčí.
Zdroj: Futurism


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze