Centrum pro prevenci a kontrolu chorob Spojených států (CDC) vydalo souhrnný článek, ve kterém popisuje, jak se zachovat ve chvíli, kdy máte podezření na nákazu koronavirem. Těmito body by se měl řídit každý občan, který má příznaky respiračního onemocnění.

Zůstaňte doma a zajistěte si lékařskou pomoc

Lidé, kteří mají příznaky virózy by měli zůstat doma a zanechat venkovních aktivit. Vyhnout by se měli veškerým veřejným místům včetně hromadné dopravy a práce.

Oddělte svůj život od příbuzných a domácích mazlíčků

Dotyčný by si měl vytvořit karanténu v jednom z pokojů. Pokud je to možné, je doporučeno používat i oddělenou koupelnu. I přesto, že nejsou potvrzené přenosy na zvířata, nakažení by měli zamezit kontaktu se svými mazlíčky. Pokud situace neumožní starat se o vaše zvíře někomu z blízkých, užívejte během kontaktu všech dostupných hygienických prostředků.

Lékaři volejte včas a noste respirátor

Nečekejte až na přímou návštěvu lékaře. Zavolejte včas, aby mohl zajistit veškerá opatření související s možnou nákazou COVID-19. Během kontaktu s jinými lidmi noste ochranou roušku nebo respirátor. To platí i pro ty, kteří se starají o nemocného.

Dbejte na základní hygienická pravidla

Na mysli máme zakrývání pusy a nosu kapesníkem během kašle. Doporučuje se přitom užívat výlučně jednorázové kapesníky, které okamžitě po použití vyhoďte. Ruce by se měly umývat mýdlem po dobu 20 sekund. Pokud není mýdlo k dispozici, použijte dezinfekci s minimálně 60% alkoholem. Všechna tato pravidla by se měla dodržovat mnohem důkladněji než za běžné situace. Zabraňte dotykům rukou v oblasti obličeje.

Nedělte se a častěji uklízejte

V rámci prevence je důležité nedělit se především o potraviny a nápoje. Doporučeno je i užívat vlastní oddělené nádobí. Během možné nákazy dbejte na zvýšený úklid veškerých povrchů. Rizikové jsou i společné domácí spotřebiče, telefony, tablety, kliky od dveří, toalety a koupelny.

Pečlivě pozorujte své symptomy

Některé symptomy jsou pro COVID-19 specifické. Jde především o horečku a suchý kašel. V některých případech se může jednat o bolest v krku a nevolnost. Jestli máte pouze rýmu, je pravděpodobné, že se o nákazu koronavirem nejedná. Pokud však výše zmíněné symptomy pozorujete, okamžitě uvědomte lékaře a hygienika.

Situace kolem koronaviru se mění každým okamžikem. V této chvíli je důležité pečlivě vybírat informace, které jsou za daných podmínek relevantní. Doporučujeme sledovat weby světových organizací, jako jsou WHO nebo CDC. Důležitá jsou nařízení vlády ČR, případně informace na příslušných webových stránkách státní správy.

Zdroj: https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/about/steps-when-sick.html?fbclid=IwAR3_YKAFYLlY2c0tULyg8hVMK87jXOewTlMh0wMctbQfgY1iKHxFt1AQ-_s
Autor obrázků: Alexandra Ljadova