Při přechodu na vozidla s nízkými emisemi se velká část světové pozornosti věnuje novým elektromobilům. Při celkové snaze o snížení emisí v odvětví dopravy je však důležité, aby se kupující ojetých automobilů rozhodli pro elektrický pohon, nikoli benzín nebo diesel.

Podle webové stránky ojetých vozů BuyaCar.co.uk se nyní kupující začínají více zajímat o elektrické automobily z druhé ruky – a to ve velkém.

Buyacar uvádí, že prodej elektromobilů tvořil v prosinci 15 % trhu s ojetými automobily. Většinu letošního roku pak pouze jeden ze 100 prodejů ojetých automobilů představoval elektrický vůz. Nárůst je tedy značný.

Ačkoli je těžké přesně vědět, co je příčinou takového rostoucího trendu, analytici naznačují, že je to do jisté míry ovlivněné britským zákazem prodeje nových benzinových a dieselových vozidel.

Čtěte na CZECHSIGHT – Spojené království zakáže prodej benzinových a naftových automobilů do roku 2030

Mnoho lidí při koupi nového vozu často ani nezvažuje koupi elektromobilu kvůli jeho vysoké počáteční ceně za nové vozidlo. Elektromobily obvykle stojí více, než jejich benzinové a dieselové protějšky.

Cenové rozdíly mezi benzínovým či dieselovým vozidlem a vozidlem na elektrický pohon jsou na trhu s použitým zbožím však méně výrazné. Pro mnoho motoristů se tak stávají elektromobily v tomto případě realističtější volbou, a to především kvůli nižším nákladům na provoz.

BuyaCar naznačuje, že klíč k masovému přijetí elektromobilů může spočívat právě na trhu ojetých automobilů. Dostupnost ojetých vozidel ale závisí zcela na nových automobilech, které se pak postupem času dostávají na trh ojetin.

Podstatnou změnou je fakt, že kupující ojetých vozidel jsou otevřenější vůči novým alternativám a také chtějí držet krok s technologickým vývojem. Buyacar se tak domnívá, že negativní sentiment ohledně vlastnictví ojetého vozu tak pomalu slábne.

Vzhledem k tomu, že výroba elektromobilů začala před 10 lety, mnozí si mysleli, že dojde k rychlému opotřebení baterií a snížen dojezdu vozidla. To přirozeně není pro použité elektromobily dobře. Postupem času se však ukázalo, že tyto obavy jsou přehnané. Některé průzkumy ukazují, že během šesti let doje ke zhoršení baterie až o 8 %.

Ve skutečnosti se tedy řidiči při nákupu elektromobilu nemusí obávat rychlé degradace baterie. Právě to zvyšuje potenciál růstu prodeje elektromobilů na trhu s ojetými vozidly. Důležité tedy je, že postupem času bude docházet k vyššímu využití elektromobilů, což nepochybně pomůže Spojenému království k dosažení svých klimatických cílů.

Zdroj: https://thenextweb.com/shift/2020/12/14/second-hand-evs-are-selling-fast-in-the-uk-right-now-and-thats-a-good-thing/

Foto: Ed Harvey,Unsplash