Letošní zimní slunovrat, připadající na 21. prosince, nabídne výjimečnou podívanou. Těsně po západu slunce bude vzájemné postavení planet Jupiter a Saturn nejtěsnější od doby středověku. Podle astronoma Patricka Hartigana z Rice University bylo možno pozorovat bližší vzájemné postavení těchto obrů naposledy před úsvitem dne 4. března roku 1226.
Ke konjunkci mezi těmito planetami dochází přibližně každých dvacet let. Konjunkce označuje maximální přiblížení těles z pohledu pozorovatele. Díky odlišnému sklonu orbitálních drah se při svých setkáních planety promítají pod různým úhlem. V letošním roce však dojde ke konjunkci, kdy k sobě planety budou mít velice blízko. Jupiter a Saturn se k sobě na zemské obloze přibližují již od léta. V období 16. až 25. prosince bude vzdálenost planet menší, než je průměr Měsíce (3 474,2 km). V době konjunkce bude Jupiter a Saturn dělit pouze pětina průměru měsíce a na obloze se budou jevit jako “dvojitá“ planeta.

Nejedná se pouze o vzácný úkaz z hlediska nebeské mechaniky. Pro většinu pozorovatelů noční oblohy bude tento den jedinečnou příležitostí, jak sledovat obě tyto planety a několik jejich největších měsíců v jediném záběru teleskopu. Tento nebeský úkaz bude možno sledovat ze všech míst naší planety. Přibližně hodinu po západu Slunce se planetární duo objeví těsně nad západním obzorem. Nejideálnější podmínky pro pozorování budou však panovat poblíž rovníku. Čím severněji se bude pozorovatel nacházet, tím kratší dobu bude mít na pozorování konjunkce před tím, než Saturn a Jupiter zapadnou za obzor.
K příští obdobné konjunkci Saturnu a Jupiteru dojde 15. března 2080, kdy bude možno planety pozorovat vysoko na noční obloze. Poté se k sobě Saturn a Jupiter takto přiblíží až okolo roku 2400.
Zdroj: phys.org
Zdroj úvodního obrázku: WSFA 12 News.


Vstup do diskuze