Objev by měl pomoci při nevysvětlitelných nezdařilých pokusech o IVF (umělé oplodnění). Testováním obou dárců by se dalo zjistit, zda vajíčko matky disponuje tímto proteinem, či zda je spermie otce schopna se na něj vázat. "V současné chvíli jsme takové testování schopni provést, kdy se stane běžnou praxí je však ve hvězdách," říká jeden ze zahraničních autorů studie, prof. Harry Moore.
Výzkum, publikovaný v časopise Science Advances, začal napojováním 13 milionů rozdílných proteinových segmentů či peptidů na syntetické mikrokuličky. Každá kulička byla stejně velká jako lidské vajíčko a napojená na jiný peptid. Při inkubaci kuliček se spermiemi došlo ke spojení méně než v 1 z 1000 případů. "Ve chvíli, kdy se spermie na kuličku naváže, začne se točit," vysvětlil Moore, jak spojení poznají. Díky další práci byl tým schopen identifikovat segment a následně celý protein, na které se spermie váží. A pojmenovali ho příhodně po řecké nymfě, MAIA.
Další experimenty potvrdily přítomnost proteinu na povrchu lidského vajíčka. Pomocí práce s křeččími vajíčky členové týmu prokázali, že jeho blokací dojde k neoplození vajíčka. Důležitost proteinu potvrdily i experimenty s linií lidských buněk, na jejichž povrch byl protein umístěn. Po přidání spermií do média s těmito buňkami došlo k jejich fúzi stejně jako v případě vajíčka.
Přístup potvrdil původní výzkum, který tvrdí, že spermie se váže na protein Juno, avšak podle autorů se z proteinu posléze odváže, aby se mohla spojit s proteinem MAIA. Ten pak "odvede" spermii dovnitř vajíčka.
Neplodnost je jedním ze zásadních problémů současné společnosti. Vyvsětlení jejích mechanismů je naprosto klíčové pro pochopení její léčby a zároveň pro zdokonalení technik umělého oplodnění.
Zdroj: https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abn0047 (i.f. 14,1)
Foto: mohamed Hassan, Pixabay
Více z medicíny na CZECHSIGHT:






Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze