Článek zároveň naznačil, že v případě vakcinace matky by se mohla získaná ochrana přenést na dítě. Tuto možnost bude vědecký tým dále zkoumat. Podobná ochrana by nebyla zcela překvapivá. Standardně se matkám doporučuje při těhotenství podstoupit očkování např. na chřipku.
Vědecký tým vedený doktorem Dustinem Flannerym studoval více než 1400 matek s novorozeňaty. U 83 z nich byla detekována zvýšená hladina protilátek. Zjistil, že protilátky IgG byly přeneseny do organismu dítěte u 72 z 83 infikovaných těhotných žen. Hladiny IgG a IgM proti receptor-vazebné doméně "spike" proteinu SARS-CoV-2 byly měřeny pomocí ELISA testu.
"Naše výsledky ukazují, že přenos protilátek vytvořených matkou na dítě proti nemoci COVID-19 je možný," stojí v článku. Žádné z dětí infikovaných matek nemělo příznaky koronavirové infekce.
Novorozeňata jsou zranitelná a jakákoli přidaná ochrana proti infekci je vždy vítána. V komentáři doktorky Flor Munozové, která na studii neparticipovala, stojí, že bychom měli mít na paměti krátkodobost takové ochrany. Protilátky proti jiným virům (viry způsobující chřipku či teanus) v těle novorozeného dítěte nevydrží dlouho. Je tak nutné ve výzkumu pokračovat a dále zkoumat jak a kdy případně děti očkovat.
Zdroj: https://jamanetwork.com/journals/jamapediatrics/fullarticle/2775945?resultClick=1
Foto: Charles River Laboratories


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze