Prototyp připomínající nádrž na vodu, který se včera vznesl do výšky 150m, má pracovní označení SN5, jde tedy o 5. verzi prototypu vesmírné lodi. V této verzi se prototyp skládal pouze z palivových nádrží a jednoho raketového motoru, a měl za cíl otestovat, jestli raketa zvládne krátký let bez exploze. To se tentokrát podařilo.

Úspěšný let prototypu SN5. Zdroj: SpaceX

Pro loď Starship jde skutečně o úspěch, neboť testy tří ze čtyř předchozích verzí prototypu skončily explozí. Jedině prototyp SN2 výbuchem neskončil, ten byl ovšem použit pouze pro test natlakování palivové nádrže.

Pro SpaceX však nejsou exploze nutně špatné události. Společnost často testuje své prototypy až na meze jejich možností a občas některé nechá explodovat i záměrně, aby zjistila, co ještě prototyp vydrží. Podle ředitele společnosti SpaceX Elona Muska tyto testy umožní objevit chyby, které by jinak zůstaly skryté do mnohem pozdější fáze vývoje vesmírné lodi. Vývoj společnosti SpaceX tak připomíná rané doby vesmírných technologií, kdy také většina pokusů skončila výbuchem.

Výbuch prototypu SN4. Zdroj: NASAspaceflight

Největší raketa v historii

Po dokončení má být vesmírná loď Starship spolu s raketou Super Heavy, která ji bude vynášet na oběžnou dráhu, největší raketou v historii lidstva. Se svou výškou 120 metrů předčí i dosud největší raketu Saturn V, která měla výšku 110 metrů a byla použita pro vynesení astronautů na oběžnou dráhu měsíce. Aby mohla vynést obří náklady, bude mít spodní část rakety 31 raketových motorů Raptor.

Po uvedení do provozu bude mít vesmírná loď Starship mnoho různých způsobů použití. Bude schopna vynášet na oběžnou dráhu Země větší náklady než jakákoliv jiná raketa dosud, ale je také plánována pro použití s lidskou posádkou. S tou bude schopna přistát na Měsíci, a v budoucnosti je plánována i pro přistání na Marsu, což je jeden z hlavních cílů Elona Muska. "Mars začíná vypadat slibně," napsal na Twitter Elon Musk po úspěšném testu SN5.

Úvodní obrázek: SpaceX