Nový model americké automobilky Tesla byl představen na konci roku 2019. I když vypadá jako vozidlo z postapokalyptického filmu nebo jiné planety, mělo by nabízet kombinaci výhod v USA oblíbeného pickupu a sportovního vozidla. Podle Elona byl Cybertruck inspirován filmem Blade Runner a také slavným vozem Lotus Esprit, který ve filmu řídil James Bond a uměl dokonce jezdit či spíše plavat pod vodou.

Vnější plášť
Jedna z jeho klíčových vlastností je karoserie vyrobená z ultra pevné nerezové oceli, válcované třicet krát za studena, zaručující maximální pevnost a dokonalou ochranu cestujících. Kromě takřka nezničitelného vnějšího pláště jsou i všechny ostatní komponenty vyrobeny tak, aby byly mimořádně pevné a odolné. Vozidlo je osazeno okny, která jsou vyrobena z mimořádně pevného skla a vrstveného polymerního kompozitu, aby dokázaly pohltit a usměrnit nárazy a dosáhnout tak lepší ochrany a odolnosti proti poškození.

Konfigurace
Cybertruck pohodlně sveze až šest cestujících a je možné si vybrat ze tří motorizací – s jedním motorem s pohonem zadní nápravy a dvou a tří motorové verze s pohonem všech kol. V nejvyšší konfiguraci se Cybertruck disponuje zrychlením z 0 na 100 km/h za pouhé 2,9 vteřiny. Pro srovnání, automobil s největším zrychlením na světě je nyní hybridní Czinger 21C, který z 0 na 100 km/h zrychlí za 1,9 vteřiny. Na jedno nabití ujede v ideálních podmínkách až 800 km dle normy EPA, utáhne za sebou přívěs až do váhy 6,35 tuny, ve standardní výbavě naleznete autopilota. Nejvyšší rychlost je technicky omezena na 210 km/h.

Funkčnost na evropském trhu
Na evropském trhu ale bohužel funkce autopilota jsou oproti americkému trhu omezené, protože Tesla neprošla bezpečnostními testy. Znamená to například to, že řidič musí každých 15 vteřin zatlačit na volant, že nespí. Pokud včas Tesle nedáte najevo, že jste vzhůru, „za trest“ funkci autopilota do dalšího nabíjení vypne. Funkce Summon, která umožňuje si auto z krátké vzdálenosti (například v dešti na parkovišti) přivolat je v Evropě omezena na vzdálenost šest metrů od auta. AutoLaneChange (automatická změna pruhu) je v Evropě omezena pouze na silnice se dvěma nebo více pruhy v obou směrech. Když je funkce zapnutím blinkru aktivována, auto musí počkat alespoň 1,5 vteřiny, než začne odbočovat, a celá akce musí proběhnout do 5 vteřin, jinak se zase vypne.

Kdy se můžeme těšit
Výroba elektromobilu bude probíhat v Austinu, tedy v nové Gigafactory Tesly v americkém Texasu. Verze se dvěma nebo třemi motory by měly začít vyjíždět z továrny na konci roku 2021, verze s jedním motorem až koncem roku 2022. V nejbližších dvou letech bychom se tedy už mohli na silnicích setkat s Cybertrucky. Cena pro evropský trh ještě není stanovena, ale pravděpodobně se bude pohybovat v nejvyšší konfiguraci okolo 1,93 milionu korun.
Zdroje:
https://www.tesla.com/cs_CZ/cybertruck
https://www.autosalon.tv/novinky/bonusy-k-tv-poradu/zrychleni-z-0-100-km-h-za-1-9-sekundy-a-maximalni-rychlost-pres-430-km-h-to-umi-pouze-czinger-21c
Obrázky 1-4:
https://www.tesla.com/cs_CZ/cybertruck
Obrázek 5:
https://www.teslarati.com/tesla-cybertruck-elon-musk-rides-passenger-jay-lenos-garage/tesla-cybertruck-and-elon-musk-filming-for-jay-lenos-garage/


Pavla Pölzerová
Studentka ČVUT a MUNI. Miluji cestování a jednou si koupím chameleona.
Vstup do diskuze