Vědcům se zatím podařilo roboty přimět dopravit některé předměty do modelu lidského žaludku a nebo je zavřít do klece tak, aby mohli utéct pouze v tekuté formě. Následná schopnost se rozpustit a znovu sestavit je v některých odvětvích naprosto neocenitelná.
"Pokud umožníme robotům se rozpustit a znovu složit do původního tvaru, získají zcela nové možnosti využití," říká inženýr Chengfeng Pan z University of Hong Kong.
Potenciálu jak standardní miniroboty využít je spoustu. V lidském těle se jedná zejména o opravy tkání a dopravy farmak. V některých případech jsou pevné robotické části něšikovné. Některá místa v těle pro ně mohou být příliš měkká, jiná zase špatně dostupná. Roboti z pevných materiálů jsou navíc o něco křehčí.
Jak je tomu v mnoha případech i pro Chengfeng Pana a jeho tým byla inspirací příroda, konkrétně sumýši. Sumýši jsou mořští živočichové, kteří mají válcovité tělo a jejich kostra je zakrnělá. Díky tomu jsou velmi elastičtí a dokáží velmi přesně regulovat pevnost své tkáně.
Zajímavost:
Když se sumýš brání, vyvrhne na predátora část svých orgánů, kterými útočníka obalí a zalepí. Orgány jsou později zcela regenerovány.
Pro vytvoření robota, který dokáže podobné věci v lidském těle, potřebovali vědci zvolit netoxický materiál, který dokáže přepínat mezi pevným a tekutým stavem při mírné teplotě. Zvolili gallium, které má bod tání při 29,76 °C za standardního tlaku.
Vědci poté spojili galliové části pomocí magnetických spojek. Ty mají dvojí funkci. Roboti díky nim získávají pohyblivost a navíc umožní materiálu reagovat na změu magnetického pole a díky indukci zahřívat (a následně chladit) robota, který pak mění svou formu. Při testech se potvrdilo, že roboti mohou libovolně měnit své skupenství, přesouvat předměty a překonávat nejrůznější překážky.
Praktické využití vědci otestovali na modelu lidského žaludku. Roboti měli za úkol přinést a nebo odstranit objekty uvnitř orgánu. Problémem zatím zůstává teplota tání. U lidského těla by bylo potřeba použití jiného materiálu a nebo jiné modifikace, jelikož robot by uvnitř těla zachovával tekuté skupenství. Na jejich využití v lékařství si tak budeme muset ještě nějakou dobu počkat.
Reálnější je momentálně použití v elektrotechnických oborech, jako jsou opravy obvodů. Roboti by mohli být navigováni na postižená místa, kde by mohli např. pájet.
Zdroj: ScienceAlert; https://www.cell.com/matter/fulltext/S2590-2385(22)00693-2 (i.f.: 19,9)
Foto: Jelleke Vanooteghem, Unsplash
Více z robotiky na CZECHSIGHT:






Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze