Na Carnegie-Mellonově Univerzitě se v poslední době opravdu činí. Ve spolupráci s vědci z Minnesotské Univerzity učinili velký průlom na poli robotických technologií. Vytvořili myslí ovládanou robotickou ruku, která pro své fungování nepotřebuje žádnou operaci ani jiné invazivní metody.
Výbornou motorickou schopnost ukázali na jedoduchém testu sledování pohybujícího se kurzoru na obrazovce. Tato relativně jednoduchá metoda je ve výzkumu velmi důležitá, jelikož dokazuje, že robotická ruka je schopna poměrně jemné motoriky. Takový výsledek je zlomový pro celý obor. Ovládání jakékoli robotické struktury pomocí mozku znamená další krok k ovládání dalších zařízení.
V současnosti se pacienti dočkají pouze robotických protéz, které zahrnují poměrně nákladné a složité operační postupy, které se neobejdou bez mozkových implantátů. Ačkoli se jedná o nejmodernější technologie, jsou stále poměrně nebezpečné a nespolehlivé. Nově vytvořená protéza by mohla riziko snížit na minimum.
Vědci se nyní zaměřují jak co nejefektivněji zajistit aby protéza dokázala snímat nervovou aktivitu přímo přes kůži. Největším problémem je, že přenosová aktivita je na povrchu o poznání menší než přímo v mozku a proto je nutné signály zesílit. Pozitivní je, že celá technologie není daleko od aplikace na pacientech. V dohledné době budou spuštěny klinické testy.
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Sdílíme pouze relevantní články zaměřené na ekologii a technologie. Děkujeme.
Foto: HDT Global


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze