SLE je autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá zdravé tkáně. Způsobuje jejich poškození, z čehož vyplývají hlavní příznaky: bolest a svědění v postižených částech. Onemocnění se projevuje především na kůži, kloubech, v mozku, ledvinách a cévách. SLE postihuje až 5 milionů lidí po celém světě. Lékaři umí pouze regulovat závažnost příznaků, úplná léčba zatím chybí.
Vědeckému týmu Vanderbilt University se za použití myšího modelu podařilo snížit příznaky onemocnění blokováním receptorů zodpovědných za vtok iontů železa do buňky. To způsobilo zvýšení protizánětlivé aktivity T-buněk, která je při léčbě SLE důležitá.
Objev má na svědomí dr. Kelsey Voss, která si při studiu T-buněk u SLE všimla, že metabolismus železa je častým pojítkem mezi jednotlivými problémy, které T-buňky postihují. Zároveň je známo, že pacienti s SLE disponují T-buňkami obsahujících velké množství iontů železa.
Během experimentu bylo pomocí metody zjištěno, které geny v T-buňkách jsou spojené s metabolismem železa. Díky tomu byl přesně identifikován receptor pro transfer železa do buňky, tranferrin. Proces, který je kritický pro inhibici protizánetlivých a excitaci zánětlivých regulačních T-buněk.
Zároveň bylo potvrzeno, že tranferrinový receptor je mnohem více zastoupen v T-buňkách myší s SLE a buňkách pacientů s SLE, což způsobuje akumulaci železa v buňce. "Železo v takovém množství ovlivňuje funkci mitochondrií a řady molekulárních signálních drah," píše dr. Voss ve své studii. Množství receptoru na buňkách rovněž koreluje se závažností onemocnění.
Dalším postupem tak bylo zablokování transferrinového receptoru pomocí specifické protilátky. Díky tomu se snížila zánětlivá aktivita T-buněk a zvýšila se jejich protizánětlivá funkce. Léčba SLE-myší pak prokázala menší poškození ledvin a jater a zároveň vyšší produkci protizánětlivého cytokinu IL-10.
V budoucnu se vědecký tým zaměří na výzkum protilátky, která se bude přímo vázat na transferrinový receptor v T-buňkách a ne jinam. Pokud se podaří objev dostat do klinických testů, bude se jednat o velkou naději pro pacienty s SLE.
Zdroj: ScienceDaily, dx.doi.org/10.1126/sciimmunol.abq0178
Foto: camilo jimenez, Unsplash
Více z medicíny a zdraví na CZECHSIGHT:






Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze