Tým vědců z Googlu, UC Berkeley a Georgia Institute of Technology minulý týden vydal článek o tom, jak se jejich robot naučil chodit s minimálním zásahem člověka. Robotovi, který dostal jméno Rainbow Dash, zpočátku chvíli trvalo než našel rovnováhu na svých čtyřech končetinách. Nakonec ale potřeboval pouze 90 minut, aby dokázal chodit popředu a pozadu po rovném povrchu. Čekali na něj tak další výzvy – chůze po matraci a nakonec chůze po rohožce plné otvorů. Robotovi zabralo 15 hodin, než byl schopný pohybovat se po zmíněných površích s jistotou a bez pádů.
Při změně povrchu se robot snažil vždy využít již nabyté dovednosti. Jeho technika chůze ale vedla na novém povrchu k neúspěchu. Musel se tak začít přizpůsobovat.
Jak se to vše Rainbow Dash naučil? Jeho tvůrci ho vybavili speciální formou umělé inteligence a hlubokého učení. Robotovi tak stačilo zadat úkol jako například krok vpřed a on si postupně našel způsob, jak tento úkol splnit. Jednoduše se učil metodou pokus a omyl. V případě omylu, který vyústil v pád, se robot dokázal sám zvednout, z dané situace poučit a začít znovu. Celý postup vyžadoval zcela minimální zásah lidí. Ti například mohli robota zastavit ve chvíli, kdy opouštěl testovací prostor.
Po zvládnutí pohybu na třech rozdílných površích naučili vědci robota také zatáčet. Ten byl následně připraven k tomu, aby jeho pohyb mohli tvůrci kontrolovat pomocí jednoduchého herního ovladače. Jakkoliv se může zdát, že celý projekt vlastně jen zachycuje úsměvné klopýtání robota, které připomíná snahu čerstvě narozeného zvířete postavit se na vlastní nohy, jedná se ve skutečnosti o velký milník robotiky. S podobnou technologií totiž bude možné nechat roboty, aby si během pár hodin osahali nové prostředí. Sami se tak naučí efektivnímu pohybu, aniž by je jejich autoři museli programovat zvlášť na různé podmínky a terény.
Zdroje:
https://arxiv.org/pdf/2002.08550.pdf
PCMag.com
úvodní obrázek: Sehoon Ha


Michal Palas
Ekonom, vášnivý sportovec a fanoušek moderních technologií.
Vstup do diskuze