Robot je jménem, vzhledem i funkcemi inspirovaný lenochody. Tzv SlothBot momentálně leze po Botanické zahradě v Atlantě (USA) a sbírá různé informace o okolních zvířatech, rostlinách nebo počasí. SlothBot byl navržen jako pomalý, ale zároveň energeticky velmi efektivní robot. Jeho nepřetržitá pozorování mají pomoci se záchrannou ohrožených druhů zvířat i rostlin.

První prototyp SlothBota představili inženýři z Georg Tech už v loňském roce. Letos SlothBota vypustili v plném provozu do Botanické zahrady v Atlantě, kde bude dalších několik měsíců sbírat důležitá data. SlothBot se pohybuje velmi pomalu, leze nahoru a dolů po kabelu, který je natažený mezi dvěma stromy. Plášť robota byl vytištěn na 3D tiskárně a pod pláštěm se nachází motor, elektrické rozvody, baterie a systém senzorů. Baterie, které SlothBota pohání, nabíjí solární panel, který je také součástí konstrukce.

Cílem SlothBota je svými senzory nepřetržitě sbírat nejrůznější typy dat o zvířatech a rostlinách, ale i o teplotě, počasí nebo hladině CO2, které se v jeho okolí nachází. Proto není potřeba, aby byl robot rychlý a výkonný, ale aby sbíral data neustále. SlothBot se pohybuje jen když je to nutné, např. při potřebě dobití baterií. V tom případě přeleze po kabelu tak, aby jeho solární panely byly vystavené přímému Slunci.

Magnus Egerstedt, profesor z Georgia Tech řekl: „SlothBot byl navržen tak, aby byl pomalý, což není u dnešních robotů běžné. Ale díky tomu, že je pomalý a energeticky velmi efektivní, může SlothBot trávit velmi dlouhou dobu ve svém prostředí a neustále pozorovat věci, které jsou viditelné pouze pokud je nepřetržitě pozorujete dlouhé měsíce nebo i roky.“

Svým pozorováním může SlothBot přinést nové poznatky o faktorech, které mají vliv na náš ekosystém a zároveň tak pomůže ochránit ohrožené druhy zvířat i rostlin. Dalším krokem ve vývoji SlothBota bude pokrytí přírody ve větším rozsahu. To by se dalo vyřešit natažením většího počtu kabelů, mezi kterými bude SlothBot přelézat.

Zdroj: newatlas.com

Obrázek: NewAtlas