Plísně a jiné primitivní houby představují pro zemědělce doslovnou noční můru. Způsobují onemocnění, která napadá mnoho plodin a používané fungicidy nemusí být vždy v boji proti houbám účinné. Za tímto účelem byl vyvinut speciální zemědělský robot, který nebezpečné parazity zabíjí pomocí ultrafialového záření, které by se v praxi mohlo ukázat jako výrazně efektivnější.
Existuje řada problémů, se kterými se zemědělci při používání klasických fungicidů potýkají. Jsou zejména drahé, neekologické a jejich aplikace časově náročná. Vzhledem k rychlým adaptacím parazita je navíc nutné tyto látky neustále modifikovat.
Je však způsob, na který si žádný organismus (vyjma snad jen slavných želvušek) nikdy nezvykne. Ultrafialové záření poškozuje molekuly DNA stejně dobře u lidí, jako u nebezpečných plísní. Disponují však obrannými mechanismy, díky kterým dokážou UV záření čelit. To totiž dopadá na Zemi částečně v modrém světle. Díky těmto způsobům zůstává houba nepoškozena.
Je proto logické, že bylo třeba tento mechanismus obejít. Mezinárodní tým vědců proto vytvořil roboty, které se dovedou autonomně pohybovat po vinicích. Po setmění pak roboti "Thorvald" ozařují listy rostlin UV zářením. Jelikož však plíseň nedetekuje žádné modré světlo, které by za normálních okolností absorbovalo za dne, není aktivován její obranný systém a parazit je trvale poškozen. Díky tomuto jednoduchému triku je nebezpečná houba snadno zabita.

Jelikož je intenzita emitovaného UV záření relativně nízká, samotné rostliny robot nijak fatálně nepoškozuje. Metoda se ukázala jako účinná například proti plísni révy vinné, způsobované druhem Plasmopara viticola. Rovněž efektivní se robot ukázal také v boji proti některým druhům hmyzu.
Několik takových robotů je v současné době testováno na dvou vinicích ve státě New York. V současné době jejich vývojáři usilují o automatické regulování intenzity záření podle množství houby na jednotlivých rostlinách. Mezinárodní tým zahrnuje pracovníky z Cornell University, University of Florida, New York's Rensselaer Polytechnic Institute a norský Bioeconomy Institute. Roboty navrhla a vyrobila norská společnost SAGA Robotics.
Zdroj: New Atlas, zdroj titulní fotografie: Tim Mossholder


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze