Roboti v dnešní době umí řadu pokročilých funkcí. Některé z nich jsou užitečné, jiné zábavné nebo zvláštní. Mají řadu schopností, které má i člověk. Nedávno dostali další. Vědci vyvinuli robotický prst, který se dokáže potit!
K vývoji použili speciální pryskyřici, díky které se prst dokáže ohýbat a snadněji uchopovat předměty. Zadní část prstu se dokáže roztáhnout při teplotách nad 30 stupňů, kdežto tělo prstu se srazí, když teplota překročí čtyřicítku.
Pro funkční pocení bylo v zadní části vytvořeno množství mikroskopických dírek, kterými protečou kapky vody při teplotách nad 30 stupňů. Díky pružné pryskyřici se v nižších teplotách zase stáhnou a vodu nepropustí.
"Nejlepší na celé části je, že nepotřebuje žádné teplotní senzory. Funkce roztažení a stažení je funkcí materiálu," řekl T.J. Wallin z laboratoří Facebook Reality pro server Engadget.
Při testech se ukázalo, že tento způsob termoregulace je asi šestkrát rychlejší než u standardních robotů. Je dokonce rychlejší než u lidí nebo koní. Podobnou funkci dokáže i tzv. Brobot, který byl představen 4 roky zpátky na univerzitě v Tokiu. V případě tohoto vynálezu se jedná o jednoho z prvních "měkkých" robotů, které toto umí.
Výzkumníci věří, že se v provozu bude chovat stejně jako lidské tělo a bude regulovat svou teplotu v horkých dnech. V praxi musí vyřešit ještě několik vychytávek, jako je např. větší mobilita nebo klouzavost.


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze