Asijští farmáři používali po staletí k likvidaci plevelů a hmyzu na svých plantážích kachny. Ty zároveň v polích zatopenou půdu hnojily. Primitivní nápad, který v současné době nahradily pesticidy. Z trůnu by je však mohly sesadit zemědělští roboti, kteří se vracejí k původním řešení problému.
S nápadem přišli japonští inženýři automobilové společnosti Nissan, jejichž robot dovede v zatopených rýžových polích vytrhávat plevel a zefektivňovat tak růst plodin. Za tímto účelem byl testován v oblasti Yamagata, v severovýchodním Japonsku.
Robot dostal jméno po kachně domácí, tedy „Aigamo“, která se stala jeho historickou předlohou. Váží 1,5 kilogramu a rozměry i vzhledem připomíná automatický vysavač Roomba. Kromě GPS a solárního pohonu je Aigamo vybaven dvěma gumovými kartáči, které v jeho zadní části fungují na podobném principu jako kachní ploutve – okysličují vodu a zabraňují zakořeňování plevelů díky jejich trhání a kalení vody, která zabraňuje průniku světla a jejich růstu.
Video, natočené společností Nissan, demonstrující robota Aigamo bohužel nedisponuje anglickými titulky, i tak ovšem dává dobrý obrázek o tom, jak v praxi funguje.
Nissan nenaznačuje, že by robota masově vyráběl. Ovšem v zemích, jakými je například Japonsko by z důvodu stárnoucí zemědělské populace a zároveň velkého zájmu v robotice mohla tyto mechanické kachny čekat zářná budoucnost.
Foto: Nissan


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze