Redakce CZECHSIGHT.cz měla tu čest se na Startup Festivalu potkat s Jakubem Nešetřilem. Zakladatel úspěšného startupu Apiary spustil neziskovou organizaci Česko.Digital, se kterou chce pomocí technologií pomoci v rozvoji státu a společnosti.
Ahoj Jakube. V současné době se věnuješ projektu Česko.Digital. Co tě němu vedlo?
V IT komunitě je mnoho špičkových lidí, kteří by rádi pracovali pro-bono na něčem smysluplném, ale nedokáží si najít k takovým projektům cestu. Naše práce je v zásadě agenturní. Na projektu spolupracujeme se silnými partnery, jako například Transparency International, Hlídačem státu, Frankem Boldem, nebo Institutem prevence a řešení předlužení. Nejsme experti na konkrétní témata, specializujeme se na IT. Hledáme partnery a snažíme se realizovat jejich digitální požadavek. Důležité pro nás je, aby byl projekt stabilní a klient náš produkt dlouhodobě provozoval. Pohybujeme se ve státním sektoru, kde se, stejně jako řada jiných neziskových organizací snažíme suplovat roli státu. Pokoušíme se hledat ostrůvky, kde bychom spolupráci nalezli, ale aktuální legislativa nám situaci často komplikuje.
Jaký je tvůj vztah k ekologii?
Vyrůstal jsem mimo město a vztah k přírodě jsem měl vždy. Myslím, že nejen pro mne - pro Českou republiku je zcela typické, že 80% populace vlastní spacák a stan. Žil jsem jeden čas na Novém Zélandě, kde je tenhle fenomén dost podobný, ale jinde na světě se s ním příliš nesetkáš. Jestli tě zajímá, kde jsem na škále Greta/Anti Greta, tak rozhodně směrem k ní. Její impakt jakožto jednotlivce mě naprosto fascinuje a na společnost je opravdu obdivuhodný. Pro to, aby se věci někam pohnuly je ale potřeba ještě větší síla. Co se ale Česko.Digital týče, zatím na žádných ekologických projektech nepracujeme. Poptávka uvnitř Česko.Digital po podobných tématech rozhodně je, ale ještě jsme nenašli správného partnera a projekt.
Plánuješ nějaký projekt, který by se této problematice alespoň přibližoval?
My se nijak ideově neprofilujeme, nemáme v tomto ohledu kritéria a budeme rádi pracovat na tématech od onkologicky nemocných dětí, přes seniory, po zrakově hendikepované. Rozhodující je pro nás potenciální dopad a přínos technologií. Momentálně komunikujeme s Bezobalu.cz, kteří o naši technologickou podporu zájem mají. Mimo to například chystáme projekt s organizací Faketicky, školící studenty středních škol v oblasti fake news – učí je pracovat se zdroji, kontrolovat odkud informace pocházejí a jak je vyhledávat. Jelikož nelze osobně navštívit všechny školy, rozhodli se pro výuku pomocí aplikace, která bude téma učit formou hry.
Jak vnímáš, že se dnešní společnost staví k problematice změny klimatu?
Myslím si, že symptomem pro dnešní dobu je krize důvěry v autority. Není to specifické jenom pro klima, ale například i ekonomii, zdravotnictví apod. Lidé mají pocit, že je současný vědec motivován jen prodlužováním své pravdy a dlouhodobým získáváním grantů. Sám pocházím z akademické rodiny. Když jsem vyrůstal, cítili jsme v elity mnohem silnější důvěru. Dnes je ta důvěra nalomena částečně díky jakémusi monopolu na pravdu, neboť šíření informací začalo masově proudit skrze nejrůznější nová média a novináře. Technologie přinesly extrémní demokrazitaci šíření informací, ale výsledkem je informační přehlcení a pravda je díky tomu kompletně rozmazaná. V dnešní době je už velmi složité rozpoznat fake od pravdy a je to jeden z hlavních důvodů, proč nejsme schopni přikročit k reálným krokům. Celá západní společnost má potíže se v mnoha problémech vyznat a to ji polarizuje do zarytých táborů. Klima je pouze jedním z mnoha.
Na své přednášce jsi zmínil, že tě prostředí amerických měst vyčerpává. Říkáš, že se kvalita tvého života po návratu ze San Francisca zlepšila?
Jednoznačně. V celé Evropské Unii je kvalita života diametrálně vyšší, než ve většině amerických měst. V Praze je to znát ještě více. V San Franciscu jsou sociální rozdíly mezi lidmi velmi výrazné. Velkým rozdílem je také bezpečnost. Mnoho mých přátel proto San Francisco opouští.
Jak se na West Coast daří startupům? A proč tam vlastně nejde životní kvalita nahoru?
V San Franciscu startupů existuje ohromný počet, těch úspěšných i těch neúspěšných. Jak se tam lidé stěhují, ceny nemovitostí i nájmů dostahují astronomických výšin. Normální lidé už si tam nemohou dovolit žít – San Francisco je dnes dražší než centrum Manhattanu v New Yorku. Silicon Valley i přes veškeré místní bohatství se ale v tomto ohledu nedokázalo vyburcovat k nějakému řešení. Jinak je tomu například v severnějším Seattlu. Tam mimo Microsoftu kraluje díky cloudu i Amazon a další firmy se sem stahují. To i zde vytváří tlak na růst ceny nemovitostí a vytlačování běžné populace. Stávalo se z toho tak trochu San Francisco. Microsoft ale v jednu chvíli řekl dost a rozhodl se do této oblasti během následujících pěti let proinvestovat 500 milionů dolarů.
V jednom z dřívějších rozhovorů si zmínil, že momentálně funguje pro české startupy lépe B2B než B2C (prodej koncovým zákazníkům vs. obchod mezi firmami)
Nemůžu říct, že by B2B bylo lepší než B2C. Je naprosto důležité pro každou firmu i moji neziskovku do jakýho prostředí se dostane a jakými lidmi se obklopí na začátku. Ale pro B2C startupy je nesmírně těžké vyrůstat v prostředí, kde je kultura služeb k zákazníkům tak mizerná jako v Čechách. Je pak velmi těžké vybudovat konkurenceschopný produkt. Jsou tu dobré příklady, např. herní průmysl, antivirové programy nicméně ty jsou nesmírně technologicky náročné. My tu máme špičkové programátory, ale cool věci pro koncové zákazníky, jako jsou sociální sítě, ty tu moc nevznikají. Především ne jako první na světě, abychom je exportovali do zahraničí. Startupy, které jsou tu úspěšné jsou často z oblastí datové analýzy, programátorských nástrojů, umělé inteligence – vše primárně B2B záležitosti. Podle mě to souvisí s prostředím, ve kterém žijeme.
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme.


Patrik Malios
Technologický nadšenec, zakladatel a šéfredaktor CZECHSIGHT.CZ, entuziastický startupista a pískomil.
sledovat :
Vstup do diskuze