Podrobností o společném projektu bylo zveřejněno poměrně poskrovnu. Zpráva oznamuje především skutečnost, že obě země budou spolupracovat na vytvoření výzkumných zařízení na povrchu i oběžné dráze kolem Měsíce. Cílem projektu je zřídit na Měsíci dlouhodobé zařízení bez lidské posádky, které by se mělo postarat o budoucí zabezpečení misí, které člověka na povrch Měsíce znovu dostanou.
Čína již dříve své ambice vybudovat mezinárodní lunární stanici oznámila. Zvolila pro tento účel jižní pól Měsíce, o kterém se předpokládá, že obsahuje obrovské zásoby vodního ledu. Počátkem 30. let hodlá asijský gigant vyslat na povrch Měsíce první lidské posádky, které by se zde v období mezi lety 2036 až 2045 měly trvale usadit. V tomto ohledu projevila zájem o partnerství s Čínou například Evropská kosmická agentura.
Aktualizované plány byly zveřejněny poté, co Spojené státy pod vládou nového prezidenta Joe Bidena potvrdily, že budou pokračovat v programu Artemis, která má v průběhu 20. let znovu dostat astronauty NASA na povrch Měsíce. Stejně tak NASA hodlá vybudovat měsíční základnu a prozkoumat s její pomocí vodní zdroje na jižním pólu.
NASA proto uzavřela "Artemis Accords", sérii dvoustranných dohod s kosmickými agenturami dalších zemí, které se k programu hodlají připojit. Tyto dohody však obsahují 10 základních norem, se kterými partnerské země musí souhlasit. Roscosmos na podmínky Artemis Accords nepřistoupil a Rogozin sám je kritizoval jako "příliš americké".
Novější rusko-čínská dohoda proto naznačuje, že trvalé vztahy, které NASA s Roscosmos po desítky let budovala, pravděpodobně došly do bodu, kdy se bude, co se budoucího průzkumu Vesmíru týče, tak říkajíc "lámat chleba".
Zdroj: New Atlas, Ars technica, zdroj titulní fotografie: Min An, Pexels.


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze