Vesmírná tělesa se pravidelně dostávají do blízkosti naší planety a v minulosti se s ní mnohokrát střetly a měly pravděpodobně za následek masová vyhynutí. Některá z nich následují trajektorie, které jim umožní proniknout k Zemi dříve, než je vědci stačí spatřit a vyhodnotit hrozbu, jakou představují.
Za tímto preventivním účelem vytváří kosmická agentura Roscosmos speciální centrum pro monitorování meteoritů, komet a asteroidů. "V rámci vytvoření monitorovacího systému a informační podpory bezpečnosti v blízkém Vesmíru hodláme spustit Ruské centrum pro malá nebeská tělesa, jehož hlavním úkolem bude detekce a sledování těch, která se pohybují v blízkosti Země," řekl Igor Bakaras, vedoucí pracovník dceřiné společnosti Roscosmosu TsNIIMash. Očekává se, že spuštění centra bude schváleno v polovině roku 2020.
Rusko také nedávno oznámilo plány na vybudování řady pozorovacích stanovišť na Měsíci, které by potenciálně nebezpečná tělesa pomohly sledovat. Tuto vizi dlouhodobě sdílí se Spojenými státy a Čínou. Observatoř by podle Roscosmosu měla být postavena na jižním pólu Měsíce. Zdá se tedy velmi pravděpodobné, že nové centrum bude v tomto úsilí hrát významnou roli.
Igor Bakaras prohlásil, že ruští vědci v současné době zkoumají řadu různých způsobů, jak vesmírná tělesa zničit, nebo přesměrovat jejich trajektorii, a to za pomoci satelitů, raketových motorů, nebo slunečních plachetnic. "V současné době je práce v těchto oblastech omezena z velké části na teoretický výzkum a matematická modelování různých protiopatření," řekl Bakaras.
Zdroj: Kristin Houser, The Byte


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze