Jednotlivé disciplíny přírodovědných oborů od sebe nejdou oddělit tak jednoduše jako například olej a voda. Vždyť centrální dogma molekulární biologie je jen sled chemických procesů řízených fyzikálními vlastnostmi látek. Biologie, chemie a fyzika sice disponují vlastními studijními programy, rozhodně to ale neznamená, že při studiu jedné disciplíny můžete na zbylé dvě zcela zapomenout. Uvědomění si vztahů mezi jednotlivými obory je základním předpokladem pro úspěšné studium a následnou výzkumnou práci.
Letos poprvé maturanti mezi biologií, chemií a fyzikou volit nemusí. Přírodovědecká fakulta a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy spouští společný studijní program Science, ve kterém se studenti vzdělávají v biologii, chemii fyzice a matematice současně v rámci jediného studijního programu. Kurz vychází z konceptu britské Cambridge, nese si v sobě ale několik inovativních prvků.
Na rozdíl od specializovaných studijních oborů je Science vyučován výhradně v angličtině, což napomůže studentům v rychlejší orientaci v mezinárodní vědecké komunitě. Kurz je koncipován tak, že v prvních dvou letech se studenti věnují společným předmětům a ve třetím (posledním) ročníku se specializují na biologii, chemii nebo fyziku. V tomto oboru také vypracují závěrečnou práci. Kromě odborných přírodovědných předmětů studenti povinně absolvují i kurzy programování a osobního rozvoje. Absolventi tak získávají nejen odborné znalosti z klíčových vědních disciplín, ale současně pracují i na svých prezentačních a komunikačních dovednostech, učí se pracovat v týmu, správně a věcně argumentovat, a řešit spory.
Kam po bakaláři?
Pro práci ve vědě je samozřejmostí navazující magisterské studium již ve specializovaném studijním programu u nás nebo v zahraničí. Široký základ vědomostí je dobrou výchozí pozicí pro vědeckou kariéru. Současným trendem ve vědecké komunitě je práce na interdisciplinárních projektech – tzn. mezioborových projektech, na kterých spolupracují vědci z jednotlivých vědních oborů – a znalost co největšího spektra souvislostí dělá z absolventů Science ideální členy všech řešitelských týmů.
Díky studiu v angličtině nebudou mít absolventi problém ani s uplatněním v zahraničí. S dokončeným bakalářským vzděláním se mohou studenti uplatnit například v oblasti popularizace vědy, v odborných redakcích nebo laboratořích.
Vyplatí se mi to?
Program Science zní jako splněný sen řady středoškoláků, ale každá mince má dvě strany. Studium je zpoplatněno částkou 60 000 Kč za akademický rok – standartní studium tedy vyjde na 180 000 Kč. V současnosti je možné díky sponzorům udělit 20 stipendií studentům z ekonomicky slabších rodin nebo studentům s vynikajícími studijními výsledky. Detaily zatím zveřejněny nejsou, nemusí se ovšem jednat o plné stipendium – tedy celkové školné může být třeba jen sníženo.
Na zahraničních vysokých školách je placení školného běžnou záležitostí, je ovšem otázka, jak takový systém implementovat i do českého školského systému. Zejména na Univerzitě Karlově, která díky jednotnému kreditovému systému svým studentům umožňuje navštěvovat předměty napříč všemi svými fakultami a to zcela zdarma. Student si tak může libovolně prokládat povinné předměty hlavního studijního programu například cizím jazykem, prohlubovat své znalosti v určitém odvětví biologie nebo chemie, nebo se například vrhnout i do zcela neprobádaných vod. Jediné omezení zápisů předmětů napříč studijními obory jsou splnění prerekvizit (absolvování konkrétního předmětu před nástupem ke studiu navazujícího kurzu), korekvizit (současné navštěvování více předmětů) a kapacita kurzu (studenti, kteří mají daný předmět ve studijním plánu svého oboru mají při zápisu přednost). Kredity za absolvování kteréhokoli předmětu v rámci UK jsou studentovi plnohodnotně započítány. Současně ani výuka v angličtině není výjimkou, obzvlášť u pokročilých předmětů, které navštěvují i zahraniční doktorandi a stážisté. Je tedy zapotřebí zvážit, jestli je kurz vážně vhodný pro někoho, kdo je zatím nerozhodnutý – průřez chemií, matematikou, biologií a fyzikou si totiž mohou studenti sestavit i zcela zdarma. Program je proto spíše určen vážným zájemcům o prestižní vědecky zaměřené studium
Studijní program Science je v Česku inovativní koncept a bude zajímavé sledovat průřezové znalosti jeho absolventů v porovnání se studenty úzce specializovaných oborů. Doufejme, že se podaří udělit co nejvíce stipendií a zpřístupnit tak tento zajímavý studijní program více zájemcům.
Zdroj: redakční článek CZECHSIGHT
Více ze vzdělávání na CZECHSIGHT:





Vstup do diskuze