Výzkumný tým z francouzské Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) vyvinul měkkou, flexibilní, umělou pokožku, vyrobenou ze silikonu a soustavy elektrod. Kůže byla vytvořena dvojicí laboratoří, pracujících na programu NCCR Robotics.
Pokožka je složena ze silikonu a elektrod, které materiálu umožňují zaujmout potřebný tvar. Zároveň poskytuje hmatovou zpětnou vazbu ve formě vibrací. Díky ní se může kůže dodatečně sama upravit, aby byl hmat pacienta co nejpřirozenější.
„Je to poprvé, co jsme vyvinuli dokonale jemnou náhražku kůže, která je schopna jak senzorické, tak i výkonné činnosti, schopné deformovat sebe sama,“ řekl Harshal Sonar, hlavní autor studie.
Silikon vytváří v umělé kůži jakési "sklípky", které vyplňují senzorické elektrody. Ty reagují na nerovnost kůže a informaci o ni odesílají výkonným ovladačům, které nerovnost následně vyladí.

Kůže může být natažena až na čtyřnásobek své původní délky, díky čemuž je mimořádně atraktivní pro aplikaci v medicíně. Výzkumníci programu NCCR prozatím otestovali prototyp na lidských prstech a technologii dále zdokonalují.
„Současná práce zahrnuje další vývoj prototypu a jeho následné využití v rehabilitacích,“ říká Sonar.
Líbil se vám článek? Odměňte nás sledováním naší stránky na Facebooku. Každá práce něco stojí a bez vaší podpory se neobejdeme. Děkujeme.
Zdroj: Engineering and Technology


Lukáš Kekrt
Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita
sledovat :
Vstup do diskuze