Věšteckou  kouli sice nemají, i tak ale minulý týden nabídli náhled do budoucnosti československé energetiky. Jakou roli bude mít agregace flexibility v  útlumu fosilních zdrojů? Kdo všechno se do ní může zapojit? A jak do  tohoto rozjetého vlaku naskočit a začít vydělávat na spotřebě energie?  Řečníci na konferenci Share Your Energy odhalili detaily tématu, které  letos hýbe československým trhem s elektřinou.

Dvacet  řečníků, téměř sedm set zaregistrovaných účastníků a téma, které letos  československé energetice vládne – agregace flexibility. Konferenci  Share Your Energy tradičně moderoval Stanislav Chvála, CEO Nano  Energies, která ji už třetím rokem pořádá. „Flexibilita je téma číslo  jedna letošního roku. Slíbili jsme, že na Share Your Energy poskytneme  praktická vodítka všem, kdo chtějí vydělávat, když využívají energii. A  to se povedlo. Agregace flexibility je rozjetý vlak a my jsme podali  ruku těm, kdo do něj ještě chtějí naskočit,” komentuje Chvála.

Flexibilitu  najdete všude, kde se akumuluje energie typu chlad, nebo teplo.  Mrazáky, pece, ale i budovy. Budovy mají akumulační schopnost, takže  když na krátké časové období snížíme příkon klimatizace, uživatelé to  ani nepoznají,” vysvětluje, jak mohou vypadat zdroje flexibility,  Stanislav Chvála. Řečníci konference se shodli, že měnit se začíná i  obecně zažité paradigma. Zatímco ještě nedávno se výrobě elektřiny  přizpůsobovala spotřeba, do budoucna se model obrátí a spotřeba se začne  přizpůsobovat výrobě elektřiny.

Naprostá  většina malých zdrojů typu kogenerační jednotky, nebo bioplynové  stanice se podle řečníků do tří let zapojí do poskytování podpůrných  služeb. Jejich výkon bude na dálku řídit agregátor flexibility podle  požadavků provozovatele přenosové sítě. Například kogenerační jednotky,  které typicky vyrábějí teplo a elektřinu, mohou výkon v zimě snižovat a v  létě, kdy není výroba tepla potřeba, naopak zvyšovat.

Zahraniční  řečníci – Rob Sherwood z Shell, Jon Ferris z Delta-EE a Pieter  Vanbaelen z Elia – potvrdili, že v západní Evropě vstup agregátorů  flexibility pomohl k útlumu fosilních zdrojů. Flexibilita v těchto  zemích pomáhá udržet elektrické soustavy stabilní a to i při nárůstu  podílu obnovitelných zdrojů. Poptávka po agregované flexibilitě se bude  zvyšovat i u nás. Legislativní změny ze začátku tohoto roku nasměrovaly  energetické trhy v Česku a na Slovensku správným směrem, tedy k  otevírání trhu s podpůrnými službami.

Agregátoři flexibility otevírají úplně nové možnosti.Pomocí  flexibilního řízení dokážeme zákazníkům zvýšit výnosy až o desítky  procent. Zkušenosti ze západních trhů navíc ukazují, že agregátoři  flexibility nahrazují fosilní nebo jaderné elektrárny a umožňují přechod  k digitální a udržitelné energetice,”  uzavírá Chvála. Nano Energies získali certifikát pro poskytování  podpůrných služeb letos v červnu. Agregaci flexibility se věnuje celá  divize Digital Energy Services. Ti také zájemcům, kteří chtějí vědět,  jakých úspor a výnosů mohou díky flexibilitě dosáhnout, nabízejí  bezplatné zpracování analýzy.

Foto: Federico Beccari, Unsplash