Australští vědci se potýkají s novou pohlavně přenosnou chorobou. Bakteriální (způsobená bakterií Shigella) onemocnění je odolné zatím ke všem známým antibiotikům. Jeho rezistence vzbuzuje pozornost v laboratořích a nemocnicích po celém kontinentu, jak uvedl server Gizmodo.
Nemoc s názvem shigellóza je způsobená druhem bakterií, které působí především zažívací potíže. Šíří se kontaminovaným jídlem a pitím. Avšak po určitou dobu (někdy až několik týdnů) je přenosná skrze pohlavní styk. Nejčastěji jde o sex mezi dvěma muži.
Onemocnění je standardně léčeno antibiotiky. Ty se podávají i pacientům, u kterých je zjištěn rezistentní druh. Rezistence bakterií doposud nebyla dostatečně silná na to, aby překonala nasazenou léčbu.
V nové studii publikované v časopise New England Journal of Medicine vědci popisují probíhající změnu. Mezi roky 2016 a 2018 zaznamenali stovky případů, kdy bakterie odolala veškerým známým antibiotikům. Jeden ze známých kmenů se pak, podle analýzy DNA, šíří především sexuálně.
Onemocnění shigellózou obvykle zmizí během týdne bez jakýchkoli příznaků. V některých případech (především u jedinců se sníženou imunitou) může způsobit život ohrožující komplikace. I přes rezistenci těchto kmenů jsou lékaři schopni nemoc léčit. Avšak taková léčba není pro pacienty nic příjemného, ba ani naprosto bezpečného.
Kvůli absenci antibiotik jsou lékaři nuceni každý podezřelý případ shigellózy hlásit a hospitalizovat. Snížení rizika onemocnění zahrnuje především správná hygiena a manipulace s jídlem. Při průjmových onemocněních pak sexuální abstinence zhruba v týdenním rozsahu. Jakékoli zdržení při vývoji antibiotik může ohrozit pacienty na životě, a proto je nutné rychlé jednání.
Foto: phys.org


Petr Kašík
V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie
sledovat :
Vstup do diskuze