Než se sonda Perseverance americké agentury NASA rozjede po povrchu Marsu a začne plnit první vědecké úkoly, je nejprve nutné ji na povrch Marsu bezpečně doručit. Přistání na Marsu je však nesmírně náročné: pouze zhruba 40 % pokusů o přistání skončilo úspěchem. Dosud se podařilo přistát na Marsu pouze několika sondám NASA.
Sonda Perseverance využije ke svému pokusu o přistání tzv. „vesmírný jeřáb“, který byl poprvé využit při přistání předchozí sondy NASA Curiosity. Jedná se o unikátní způsob přistání, kdy sondu spustí na povrch Marsu „jeřáb“ poháněný raketovými motory. To umožní sondě hladce přistát bez toho, aby raketové motory zvedly oblaka prachu, které by mohly sondu poškodit.
O tom, jak kompletní přistání proběhne a proč je vlastně složité na Marsu přistávat jsme vydali článek v pondělí.

Jak sledovat přímý přenos přistání?
Samotné přistání je naplánováno na 21:55. Napínavá část přistání od vstupu do marťanské atmosféry po dosednutí na povrch trvá zhruba 7 minut (NASA tuto sekvenci nazývá seven minutes of hell), začne tedy ve 21:48. Samotný komentovaný přenos s vysvětlením jednotlivých částí přistání i samotné mise, kterou bude sonda Perseverance vykonávat, však začne už ve 20:15 (všechny uvedené časy jsou našeho času).
Hlavní přenos bude vysílán online na NASA TV:
Co bude a nebude v přímém přenosu vidět?
Ačkoliv sonda Perseverance má na palubě několik kamer, které využije mimo jiné pro vybrání vhodného místa k přistání, kvůli omezené prostupnosti datového kanálu z Marsu na Zemi nebude možné sledovat živě záběry z kamery na sondě. V průběhu přistávání totiž sonda vysílá pouze důležitá data jako svou rychlost, zrychlení, teplotu apod., aby v případě neúspěchu přistání bylo možné zrekonstruovat jeho příčinu.
NASA místo toho nabídne záběry z řídicího střediska a komentovanou počítačovou simulaci přistání, která bude simultánně probíhat se skutečným přistáním. Po přistání pak sonda sejme první fotografii z povrchu Marsu a odešle ji do řídicího střediska, tento první obrázek by měl být k dispozici již několik minut po přistání.
Kompletní HD video přistání z několika kamer i se zvukem pak bude vzhledem k objemu dat stahováno na Zem několik dnů. Poté však bude možné shlédnout tyto záběry na Youtube kanálu NASA.
Redakční článek Czechsight. Úvodní obrázek: NASA/JPL-Caltech


Vstup do diskuze